Anasayfa » Tesla’nın Yeni Patentinde Bir Türk Mühendisin de İmzası Var

Yazıyı Paylaşın

Haberler

Tesla’nın Yeni Patentinde Bir Türk Mühendisin de İmzası Var

Elektrikli otomobil devi Tesla’nın otonom araçlarla ilgili aldığı yeni patentte Elon Musk’la birlikte Türk mühendis Oktay Arslan’ın da imzası yer aldı.

Başvurusu ilk olarak 11 Şubat 2020 tarihinde yapılan ve 13 Ağustos’da yayımlanan patentin altında Elon Musk ve Oktay Arslan’la beraber toplam 18 kişinin imzası bulunuyor.

Tesla’nın “Smart Summon” olarak isimlendirdiği teknoloji, aracın kullanıcı tarafından belirlenen bir hedefe farklı tipte sensörleri kullanarak rotasını belirleyip otonom olarak hedefe ulaşması adımlarını içeriyor. Kullanıcılar harita üzerinde bir konumu işaretleyerek veya kendi konumlarını bildirerek aracı bir hedefe yönlendirebiliyorlar. Böylece özellikle park yerlerinde aracınızın yanına gitmeden bulunduğunuz konuma getirtebiliyorsunuz.

Oktay Arslan konu ile ilgili bir tweet atarak ilgili patent çalışmasında yer aldığını duyurdu.

Patentle ilgili belgeler özellikle uzaktan çalışan araçların manevra kabiliyetlerini nasıl artırmak istendiğine vurgu yapıyor. “Smart Summon” özelliği şu anda Model S, Model X ve Model 3 için aktif durumda önümüzdeki günlerde daha fazla modele “Smart Summon” yüklenmesi bekleniyor.

Kaynak    

Yazıyı Paylaşın

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>