Haberler

Otopilot Kontrolündeki Tesla Kaza Yaptı, 2 Can Kaybı

Tesla markalı otomobillerin en dikkat çeken özelliği otopilot, bu kez feci bir kazayla gündeme geldi. Teksas yerel basınında çıkan habere göre otopilot modunda seyreden Tesla’nın yoldan çıkarak bir ağaca çarpması sonucunda iki kişi hayatını kaybetti.

Otopilot Modunda Yol Alan Tesla Model S Yoldan Çıkarak Bir Ağaca Çarptı
Otopilot Modunda Yol Alan Tesla Model S Yoldan Çıkarak Bir Ağaca Çarptı

Yabancı kaynakların aktardığı bilgilere göre Houston’un kuzeyinde gerçekleşen kazada, ağaçla çarpışan aracın otopilot modunda olduğu belirtiliyor. Direksiyon koltuğunda sürücünün bulunmadığı iddialarının doğru olup olmadığı ise henüz belli değil. Kaza aracın yüksek hızla viraja girmesi ve ardından bir ağaca çarpmasıyla sonuçlandı. Biri ön yolcu koltuğunda, diğeri arka koltukta olmak üzere hayatını kaybeden iki yolcunun içinde bulunduğu araç tespit edildiğinde alevler içindeydi. Ekiplerin yangını söndürmesinin yaklaşık 4 saat sürdüğü, bu aşamada Tesla’dan da destek alındığı bildirildi.

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı açıklamada, tam otomatik sürücüsüz yazılımından büyük gelişmeler beklediğini ve otopilot modlu otomobillerin yıl içerisinde insanüstü bir güvenilirlikle yol alabileceğinden son derece emin olduğunu söyledi.

CEO Elon Musk Tesla otopilotunun kaza ihtimalinin, sürücülü otomobillere göre 10 kat daha az olduğunu belirtiyor. Fakat şirket aynı zamanda bu modda seyrederken sürücünün ellerini direksiyondan çekmemesi gerektiğini de bildiriyor. Otomatik pilota aşırı güven duymak elbette bu modda daha fazla trafik kazasının gerçekleşmesini sağlıyor.

Kaynak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.