Haberler

Microsoft Malezya’da 1 Milyar Dolara Veri Merkezleri Kuracak

Microsoft kapsayıcı ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla “Bersama Malezya” girişiminin de bir parçası olarak Malezya’daki ilk veri merkezi bölgesini kurmayı planladığını duyurdu.

Microsoft, Malezya'da veri merkezleri kurmak için 1 milyar dolar yatırım yapacak
Microsoft işbirliğiyle yürütülen “Bersama Malezya” projesi, 2023 sonuna kadar 1 milyon Malezyalıyı eğitme taahhüdü, kamu ve özel sektörler arasında işbirliği ve MyDigital Alliance Liderlik Konseyi’nin kurulmasını kapsıyor.

“Bersama Malaysia” (Malezya ile birlikte) Malezya’nın kapsayıcı dijital ekonomisini güçlendirmeye ve ülkenin özel ve kamu sektörlerinde dijital dönüşümünü ilerletmeye yönelik önemli bir taahhüdü işaret eden girişim projesi. Bu girişimi yürüten Microsoft, birinci sınıf veri güvenliği, gizlilik ve verileri ülke içinde depolama becerisiyle yerel olarak güvenilir bulut hizmetleri sunmak için ülkedeki ilk veri merkezi bölgesini kuracak. Şirket ayrıca, dijital çağda insanlar ve işletmeler için ekonomik fırsatlar yaratmaya yardımcı olmak için 2023 sonuna kadar ek 1 milyon Malezyalıyı eğitmeyi planladığını duyurdu. Ayrıca Microsoft, bulut öncelikli ve dijital yerel politika önerileri üzerinde işbirliği yapmak için MyDigital Alliance Liderlik Konseyi’nin kurulmasına yardımcı olacak.

Malezya’nın idari başkenti Putrajaya’da düzenlenen ve ayrıca Başbakan Muhyiddin Yasin ile Microsoft Malezya Direktörü K Raman’ın katıldığı törende, Malezyalı firmalar ve Microsoft arasında 4 mutabakat anlaşması imzalandı.

1 milyar dolarlık yatırımın ülkeleri için çığır aşıcı bir nitelikte olduğunu belirten başbakan Muhyiddin, “5 yılda bu veri merkezleri sayesinde 19 bin kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz.” ifadelerini kaydetti. Ayrıca projenin önemli detaylarına değinen başbakan dijital alanda 1 milyon gence yetenek kazandırılacağının da altını çizdi.

Kaynak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.