Anasayfa » Telefon Ömrünüzü Uzatma Rehberi

Makaleyi Paylaş

Blog

Telefon Ömrünüzü Uzatma Rehberi

Telefon Ömrünüzü Uzatma Rehberi

Günlük hayatımızda kullandığımız akıllı telefonların fiyatlarının giderek arttığını hepimiz biliyoruz. Ülkedeki ekonomik durumun kısa sürede pek değişmeyeceği ve doların 1.5 liraya inmeyeceğini göz önünde bulundurarak çeşitli önlemler almak gerek. Özellikle de aldığınız ürünün kullanım ömrünü uzatmak, şimdilik yapabileceğiniz en iyi tasarruf yöntemi olabilir. Bunu nasıl başarabileceğinizi merak ediyorsanız 6 adımlık rehberimizi okuyabilirsiniz.

1-      Uygulama ve sistem güncellemelerini aksatmayın

Telefonunuzun olabildiğince hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için, işletim sistemini ve üçüncü parti uygulamaları sıklıkla güncellemeniz gerekir. Çok uzun sürmeyen bu güncellemeler oldukça önemlidir. Düzeltilen buglar ve güvenlik açıkları, yeni özellikler ve performans artışı cihazınızın sağlığını direkt olarak etkileyecektir. Otomatik güncellemelerinizi açık tutmanızı tavsiye ediyoruz.

2-      Gereksiz uygulamaları silin


Telefonların sınırlı hafıza ve depolamaya sahip olduğunu unutmayın. Kullanmadığınız uygulamaları silmek hem yer açacaktır hem de arka fonda çalışan program sayısı azaldığı için performans artışı sağlayacaktır. Hemen telefonunuzu açıp daha önceden yüklediğiniz ve artık kullanmadığınız uygulamaları silin. Telefonunuzun sırtındaki yükü biraz azaltın.

3-      Sağlam bir telefon kabı alın

Akıllı telefonlar elden düşüyor, bu bir gerçek. Kırılan ve çizilen ekranlar, bozulan kamera ve kulaklık girişleri artık gündelik olarak karşılaştığımız sıradan vakalar. Her düşüşte telefonunuzun içten zarar görme ihtimali de bulunuyor. Telefonun orijinal şekli ve boyutu hoş olabilir, ama ekran tamiri için vereceğiniz para da sizi üzebilir. En pahalı kabı almanıza gerek yok, koruyucu özellikler taşıması yeterli.

4-      Ekran ve girişleri temiz tutun

Telefonunuzun tüm yüzeylerini yağ ve tozdan arındırmak oldukça önemlidir. Telefon kabı kullansanız bile 1-2 dakikanızı ayırıp kabı çıkarın ve cihazınızın her tarafını temizleyin. Kulaklık, hoparlör ve şarj girişlerinden içeri kaçan tozların oldukça zararlı olduğunu unutmayın. Kameranızın temiz olması, daha net ve renkli fotoğraflar demektir.

5-      Bataryanızı zorlayıp ısıtmayın

Batarya ömrüyle ilgili bir sürü efsane var. Örneğin telefonunuzu hızlı şarj etmenin aslında hiçbir zararı yok, ama şarjın tamamen bitmesi bataryanızın ömrünü tüketiyor. Telefonu direkt olarak güneşe koyup aşırı ısınmasına sebep olmak da batarya sağlığı açısından oldukça kötü. Telefon sıcaklığını makul düzeyde tutmak için fazla uygulamaları kapatmayı da unutmayın.

6-      Telefon yerine bataryanızı değiştirin

Her şeyi doğru yapsanız da birkaç sene içinde bataryanız şarj tutmayacak hale gelebilir. Bunun sonucunda hemen yeni bir telefon almak yerine, yeni bir batarya almak çok daha tasarruflu olacaktır. Böylece telefon ömrünüzü birkaç ay veya yıl daha uzatabilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Biz ömrünü uzatmaya çalışalım adamlar telefonumuzu yavaslatsın

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>