Haberler

Akıllı Anahtarlıklar Genç Kızları Kodlamaya Yönlendiriyor

Girls Who Code grubunun araştırmalarına göre, internet ve bilgisayar kullanımının 1995’ten sonra yaygınlaşmasından itibaren kadın bilgisayar mühendislerinde %10 azalma olduğu gözlemleniyor. Özellikle de 13-17 yaş aralığındaki kızların bilgisayara ilgisi azalıyor.

Bu soruna çare arayan İsveçli firma imagiLabs, kadınların kodlamaya ilgisini arttırmak için akıllı bir anahtarlık ve telefon uygulaması geliştirdi. Gençlerin canları sıkılmadan kod eğitimi alması için de oyunlaştırma yolu seçildi.

imagiCharm adı verilen bu akıllı anahtarlık üzerinde 64 LED ışık bulunuyor. Kullanıcılar bu ışıkları değiştirerek çeşitli şekiller çizip anahtarlıklarını kişiselleştirebiliyorlar. Lakin bunun için mobil uygulamadan Python kullanarak kod girmeleri gerekiyor. Şu anda iOS için hazır bulunan uygulamanın, Android versiyonu ise erken erişimde.

imagiLabs uygulaması kullanıcılara basit kodlama öğreterek çiçekler, hayvanlar, emojiler çizdiriyor. Uygulama Bluetooth yardımıyla anahtarlığa bağlanıyor, bu sayede tasarımlarınızı arkadaşlarınıza göstermeniz mümkün oluyor. CEO Dora Palfi, bu tarz girişimlerle genç kızların kodlamaya yönlendirilebileceğini ve gelecekte iş sahibi olmalarının kolaylaşacağını söylüyor.

Uygulamanın bir diğer özelliği de başka kullanıcıların tasarımlarını görmenize ve yorum yapmanıza izin vermesi. Şimdiden dolmaya başlayan galerilerde oldukça yaratıcı tasarımlar bulunuyor. Hatta bir kullanıcı hareketli Pikachu bile kodlamış. Geçtiğimiz yıl Kickstarter’da 60.000 dolar para toplayan uygulamanın piyasaya sürüldüğü ilk 30 günde, 400 tane paylaşılmış kod projesi ve 25.000’den fazla kod satırı tespit edilmiş.

imagiCharm uygulaması, öğrenme sekmesine tıkladığınızda size ilk olarak kalp çizmeyi öğretiyor. Böylece kullanıcılar yazdıkları kodların adım adım ne işe yaradığını görebiliyorlar. Piksellerin açılıp kapatılması, renk seçilmesi ve piksellere atanması gibi kodlar oyunlaştırma yöntemiyle öğretiliyor.

Şu anda 78 dolar ücrete sahip imagiCharm, dünyanın her yerinden sipariş alıyor. Lakin uygulama ücretsiz olduğu için aslında anahtarlığı almanıza da gerek yok. Sadece kod öğrenmek isteyen kişiler para harcamadan eğitime başlayabiliyorlar.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.