Haberler

Facebook Veri Merkezi Ürettiği Isıyla Bir Şehri Isıtıyor

Facebook veri merkezi, ürettiği ısı sayesinde Danimarka’nın Odense şehrinde bulunan yaklaşık 7 bin konutu ve kamu binalarını ısıtabiliyor.

Datacenter sayesinde bir şehir ısınıyor
Danimarka’da bulunan Facebook veri merkezi

Veri merkezinden geri dönüşüm

Her gün milyonlarca fazla kişiye mesajlaşma, canlı yayın yada görüntülü görüntülü görüşme imkanı sunan Facebook, bu imkanları sunarken de bir şehrin ısınmasına katkı sağlıyor. Veri merkezinde çalışan aktif cihazlar ciddi elektrik tüketimi ve iklimlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçların sonucu ortaya çıkan ısı sayesinde Danimarka’nın Odense şehrinde yaklaşık 7 bin konur ve kamu binaları kışın sıcak su kullanabiliyor ve ısınabiliyor.

Avrupa’nın tarihi şehirlerinden olan Odense’de bulunan inovatif veri merkezi, geçtiğimiz Eylül ayında faaliyete başladı. Veri merkezi özel olarak ısı geri dönüşümü düşünülerek tasarlandı. Sunuculardan yılda 100.000 MWh enerji topluyor. Bu ısı şehrin, hastanesini ve çevredeki binlerce binayı ısıtmak için yetiyor.

Facebook Veri merkezi ısı dönüşümüne katkı sağlıyor.

Facebook, Odense şehrini seçmesindeki en önemli faktörlerin, güçlü ve erişebilir fiber alt yapısı, son derece güvenilir elektrik şebekesine kolay erişim olduğunu açıklarken, en önemli ayıran şey ise ısı geri kazanımı için uygun yer olduğunu aktardı.

Özellikle soğuk iklimli yerleşim alanlarında bulunan merkezi ısıtma ve sıcak su imkanı Odense içinde geçerli. Veri merkezlerinin üretmiş olduğu ısının geri kazanımı için Facebook, bölgenin ısıtma şirketi Fjernvarme Fyn ile ortak çalışma yaparak kentin evlerine ve çoğu ısı için radyatör kullanan diğer binalara sıcak su gönderiyor. Oluşan sıcak havayı, küresel ısınmaya karşI doğaya göndermek yerine ücretsiz olarak bir şehrin kullanımına sunulmuş olunuyor.

Kaynak: Facebook Tech

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.