Haberler

Starlink Hizmetinin Abonelik ve Kurulum Maliyeti Belli Oldu

ABD ve Kanada’da beta süreci başlayan uydu üzerinden internet hizmeti sunan Starlink’in kurulum ve aylık abonelik ücreti belli oldu. Görünüşe göre Starlink’e erişmek son derece pahalı olacak.

SpaceX’in içinde bulunduğumuz hafta uzaya gönderdiği Falcon 9 roketindeki 60 yeni uyduyla birlikte toplam sayısı 950’yi bulan Starlink uyduları, ABD ve Kanada’daki müşterileri beta programı kapsamında hizmet vermeye devam ediyor.

Uzaya gönderilen uydular aracılığıyla özellikle kırsal kesimde internet erişimi olmayan bölgelere yüksek hızlı internet sağlayacak. Starlink, şu sıralar ABD ve Kanada’daki müşterilerine beta programı kapsamında internet hizmeti sunmaya başladı. Son olarak Kanadalı haber ağı CBC, Kanada’da Starlink’in beta programını almak isteyen kullanıcıların ne kadar ücret ödemesi gerektiğini duyurdu. New Brunswick eyaleti Kingston Yarımadası bölgesinde ikamet eden Starlink müşterisine ulaşan CBC, bu müşterinin kurulum için ne kadar ücret ödediğini öğrendi. 

Şubat veya Mart 2021’de Avrupa’ya da adım atması beklenen Starlink uzaydan internet hizmetiyle ilgili özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanlar olumlu görüş bildirirken, maliyetler için ise aynı şeyi söylemek pek mümkün görünmüyor.

Kurulum Ücreti Yaklaşık 5 Bin Lira

Bir bilgi teknolojileri şirketinde veri tabanı yöneticisi olarak görev yapan ve pandemi sürecinde evden çalışmak zorunda kalan Rekounas’ın 150mbit indirme ve 12mbit yükleme hızı sunan Starlink paketi için aylık 130 Kanada doları (yaklaşık 785 lira) ödediği belirtildi.

Rekounas, uydu çanağı, modem, güç kaynağı ve bunlar için kullanılan yaklaşık 30metre uzunluğundaki kabloyu içeren kurulum paketine ise tam 820 Kanada doları (yaklaşık 5 bin lira) ödedi.

Starlink hizmeti, söz konusu yüksek maliyet oranlarına rağmen yüksek hızlı internet bağlantısının elzem olduğu iş kollarında çalışan ancak merkezden uzak yaşayan insanlar için yine de bir kurtarıcı olacakmış gibi görünüyor.

Zira, iş gereği her gün defalarca video konferans yapmak durumunda kalan Rekounas’ın kullandığı DSL hizmetinin yavaşlığından dolayı zaman zaman web kamerasını kapatmak zorunda kaldığını hatırlatalım.

Rekounas, bu konuda yaptığı açıklamada ise “Starlink benim için bir kurtarıcı oldu. Oturduğum yerdeki internet hızı o kadar yavaştı ki artık taşınmayı bile düşünmeye başlamıştım. Artık evimi değiştirmek zorunda değilim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: cbc.ca

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Android Uygulamalar Windows’a Geliyor: Project Latte

Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam: İşte Yeni Fiyatlar!

Victoria’s Secret Mankeni: 10 Yıldır Kodlama Yapıyorum

Spotify, Çalma Listeleri İçin Hikayeler Özelliğini Test Ediyor

Cengiz YILMAZ

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.