Haberler

Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam: İşte Yeni Fiyatlar!

Ehliyet ve pasaportlar için her yıl sonunda yeniden düzenlenen vergi ve harç tutarları bu yıl da %9,11 artış gösterecek. Bu durum ehliyetten pasaporta her alanda etkisini gösterecektir.

Ülkemizde genellikle her yıl sonunda düzenlenen vergi ve harç fiyatları bu yıl da vatandaşların ilgisini çekebilecek düzeyde bir artışa uğradı. Değerlendirmenin ardından alınan kararla vergi ve harçlara %9.11 oranında zam yapılmasına karar verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte yeniden değerlendirme oranı kesinleşti. Yeni belirlenen %9,11’lik oran 2020 yılının son geçici vergi döneminde de geçerli olacaktır.

Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam!

Ehliyet ve Pasaportlar İçin Geçerli Yeni Fiyatlar;

2020 yılında B sınıfı ehliyet için geçerli olan harç ücreti 751,70 TL iken güncellenmiş yeni fiyatı 820,10 TL olmasına karar verildi. A sınıfı ehliyet için ödenecek tutar ise 249,30 TL‘den 272 TL‘ye yükseltildi.

Pasaportlar için geçerli harç ücretleri ise pasaportun geçerlilik süresine göre değişiyor. Süresi 6 ay olan pasaportlar 227,20 TL olarak 1 yıl olanlar 332,10 TL olarak belirlendi. Ayrıca süresi 2 yıl olanlar 542,20 TL, 3 yıl olanlar 770,20 lira olarak belirlendi. Vatandaşların sahip olduğu 3 yıldan uzun süreli pasaportlardan alınacak harç bedeli ise 1085,40 TL olacak.

Bu yeni güncellemeler ile birlikte MTV oranları da belli oldu. Gelecek yıl vergilerin ve harçların yanında idari para cezalarına da zam gelmesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak: trthaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.