Haberler

Victoria’s Secret Mankeni: 10 Yıldır Kodlama Yapıyorum

Geçtiğimiz günlerde Instagram’da bulunan bir yazılımcı grubunun hesabından paylaşılan fotoğrafa Victoria’s Secret modelinin verdiği cevap viral oldu ve binlerce beğeni topladı.

Victoria Secret mankeni aynı zamanda bir yazılımcı
Paylaşılan görsel için yazılan yorumlar

Victoria’s Secret mankeni olan Lyndsey Scott, bir hesaptan paylaşılan gönderi için yazılan yorumlara verdiği tepki herkesin beğenisini topladı. Gönderide, “Bu Victoria’s Secret modeli, Python, C++, Java, MIPS ve Objective-C’de programlayabilir” yazısıyla kadınlarında yazılım dünyasında var olduğu gösterilmek istenirken gelen yorumlar erkeklerin bakış açısını önyargılı olduğunu göstermiş oldu.

Gelen yorumlarda yazılımcıların ilk olarak karşılarına çıkan “Hello World” söz grubuna değinerek alaycı şekilde karşılık verirken eski manken ise; “StackOverflow’da 27481 puanım var. Bir teknoloji şirketinde iOS yazılım mühendisi lideri ve Amherst’de lisans derecesine sahibim.” karşılığını vererek, başarılı kariyeriyle teknoloji dünyasında kadınlarında olduğunu göstermiş oldu.

Sıkı takipçilerimizden gelen bildirimler ile daha iyi olmaya çalışıyoruz. Mevzu bahis olan yorumlar malesef sadece teknoloji sektöründe değil, diğer sektörlerde de kadınlar için hala ön yargılı olduğumuzu vurgulamak adına haberleştirdik. Teknoloji dünyasında erkeklerin kadar kadınlarında yeri olduğunu ve ön yargılarımızdan kurtularak, eşit bakmak gerektiğini eski mankenin gönderisine yapılan yorumlar ve karşılığında aldıkları cevap ile görmüş olduk.

Teknolojide kadınlara karşı ön yargı hakim

Deloitte Türkiye ile TÜBİSAD ortaklaşa teknoloji sektöründe bulunan 486 kadın çalışan ile yaptığı araştırmaya göre kadınların teknoloji sektöründen memnun. Sektörde emek veren her iki kadından biri yönetici olmayı hedefliyor. Raporda kendi kızını da teknoloji sektörüne yönlendirecek kadınların oranı ise %92 ile yüksek bir orana sahip iken kadın çalışanlardan yüzde 54’ü, erkeklerin teknoloji konusunda kadınlardan daha avantajlı olduğunu düşünüyor.

Rapora ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.