Haberler

Spotify Türkiye’de Ofis Açıyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Spotify sonunda anlaştı. Gelen habere göre Spotify, Türkiye’de ofis açacak.

Son birkaç gündür gündemi meşgul eden Spotify’ın Türkiye’de engellenmesi haberleri, sonunda çözüme kavuştu. Son olarak 72 saat süre tanınan servis, RTÜK ile anlaştı. Anlaşma kapsamında, RTÜK’ten lisans almayı ve temsilcilik açmayı kabul eden Spotify, böylelikle Türkiye üzerinden erişilmeye devam edecek.

1 Eylül’de yeni yönetmeliğin gelmesiyle dijital platformlara yeni kurallar uygulayan RTÜK, Türkiye üzerinden yayınlanan içeriklerin denetlenmesi amacıyla dijital yayıncılar için lisans alma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirmişti.

Yönetmeliğin detayları ise şu şekilde;

Yayıncı kuruluşların lisans almadan yayın yapmasına müsade edilmiyor. İnternet üzerinden yapılacak televizyon lisansı için kuruluşların 100 bin TL’lik lisans ücretini ödemesi gerekiyor. Radyo yayınlarında ise 10 bin TL’lik bir tutar belirlenmiş durumda. İnternet ortamından yayın iletim yetkilendirme ücreti de yıllık 100 bin TL olarak uygulanıyor.

Ayrıca, yönetmelik gereği yıllık gelirlerinin binde 5’ini de her yıl RTÜK’e verecek olan yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak zorunda.

Kaynak

Son Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.