Haberler

RTÜK Üyesi: Spotify Engellenmesi Kaçınılmaz

Spotify ile ilgili sabah çıkan haberleri doğrular nitelikte bir haber de RTÜK üyesi İlhan TAŞÇI’dan geldi.

Spotify, Türkiye’de erişim engeliyle karşı karşıya kalabilir. Yeni çıkan sosyal medya yasasından dolayı, lisans için RTÜK’e başvurması gereken dijital müzik platformu, henüz bu şartı yerine getirmiş değil. Sabah gelen haberlerde RTÜK tarafından 72 saat tanınan müzik platformuyla ilgili bir açıklamada RTÜK üyesi İlhan TAŞÇI’dan geldi.

Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulunan İlhan TAŞÇI “Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhattap bulunamamış. Çünkü Spotify’ın şu anda Türkiye’de bir temsilciliği bulunmuyor. Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Spotify’ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek. Burada yasal olarak yapılacak işler doğru gibi gözüküyor. Çünkü yasa bu şekilde ancak çözüm yolunun da bulunması Türkiye’nin uluslarası saygınlığı açısından önemli. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor” açıklamasında bulundu.

Bir diğer dijital plafrom olan Foxplay’e de 72 saat tanıyan RTÜK, Foxplay’in gerekli yükümlükleri yerine getireceğini açıkladı. Spotify ise henüz bir açıklama yapmış değil.

Kaynak

Son Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.