Haberler

OpenAI, Yapay Zekanın Ürettiği İçerikleri Tespit Eden Bir Araç Geliştirdi

ChatGPT’nın yapımcısı OpenAI, yapay zeka kullanılarak üretilen içerikleri tespit etmeye olanak sağlayan yeni bir araç geliştirdi. AI Text Classifier ismindeki araç test edilmek üzere kullanıma sunuldu. Detaylar haberimizde.

OpenAI marka görseli

Yapay zeka odaklı şirket OpenAI, geliştirdiği sohbet robotu ChatGPT ile kısa süre içerisinde trend oldu. Yapay zeka destekli sohbet robotunun popülaritesinin artması, bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı ülkelerde eğitim ve ödev gibi kullanım için yasaklanan robot için bazı yazılım geliştiriciler de Anti ChatGPT tarzı uygulamalar üzerine çalışmaya başladı. OpenAI, bu durumu da kendi eliyle çözmeye yöneldi ve AI Text Classifier isimli yeni bir araç geliştirdi.

OpenAI, yapay zeka tespit aracı AI Text Classifier’i kullanıma sundu

OpenAI tarafından yeni geliştirilen AI Text Classifier, yapay zeka kullanılarak üretilen metinleri tespit etmeye olanak sağlıyor. Bu aracın temel amacı yapay zeka ya da insan tarafından yazılan metinleri ayırt etmek. Şirket, uygulamanın henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve geri bildirim almak amacıyla ilk sürümünün yayınlandığını belirtiyor.

AI Text Classifier, şu an için düşük doğruluk oranıyla çalışıyor. OpenAI, yeni geliştirdiği araç üzerinde yaptığı denemelerde yapay zeka kullanılarak oluşturulan metinlerin %26’sının algılanabildiğini, insan tarafından oluşturulan içeriklerde ise %9 oranında hata payı olduğunu açıklıyor. OpenAI blog sayfasında AI Text Classifier hakkında yapılan açıklama şu şekilde;

“Yapay zekâ ya da insan tarafından yazılmış metinleri ayırt etmeye yardımcı olacak yeni bir araç geliştiriyoruz. Geri bildirim toplamak için ilk sürümü yayınlıyoruz ve gelecekte geliştirilmiş yöntemleri paylaşmayı umuyoruz…”

“…İngilizce metinlerden oluşan bir örnek metin üzerinden yaptığımız denemelerde, aracımız yapay zekâ tarafından yazılmış metinlerin yüzde 26’sını “muhtemelen yapay zekâ tarafından yazılmış” olarak doğru tanımladı. Sistem insan tarafından yazılmış metinleri ise yüzde 9 oranında yanlış algılayarak yapay zekâ tarafından yazılmış olarak işaretledi.”

Siz de OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ve AI Text Classifier hakkında düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu