Haberler

Google, Yazıları Müziğe Dönüştüren Bir Yapay Zeka Aracı Geliştirdi: MusicLM

İnternet devi Google, yeni bir yapay zeka ürünü ile gündeme geldi. MusicLM isimli yapay zeka aracı girilen metinleri müziğe dönüştürebiliyor. MusicLM veritabanında toplam 280 bin saatlik ses ve müzik kütüphanesi bulunuyor. Google’ın yeni yapay zeka aracı MusicLM hakkında tüm detaylar haberimizde.

Google marka görseli

Yapay zeka, özellikle teknoloji şirketleri için son dönemin yaygın uğraşlarından biri haline geldi. Tüm şirketler yapay zeka teknolojisini kullanarak yeni araçlar geliştiriyor ve bu araçları kendi sistemlerine entegre ediyor. Aynı zamanda şirketler arasında yapay zekanın getirebileceği yenilikleri ilk yapan olup pazarda öne çıkabilmek için kıyasıya bir rekabet var. Bu şirketlerden biri de Google’ın çatı şirketi Alphabet. Şirket, 280 bin saatlik veritabanı ile yazılan metinleri müziğe dönüştürmeye yarayan yapay zeka aracı Music LM’yi duyurdu.

Google MusicLM nedir? Kimler kullanabilir?

Google’ın yapay zeka destekli yeni aracı MusicLM, farklı müzik türlerinde ve farklı enstrümanlarla müzik oluşturabilmeye olanak sunuyor. Girilen metinleri müziğe dönüştüren sistem, aynı zamanda bilgisayar sistemlerinin algılamakta zorlandığı ıslık ve mırıldanma gibi girdilerden de yeni müzikler oluşturabiliyor. Google, MusicLM’de toplam 280 bin saatlik müzik ve ses veritabanının olduğunu belirtiyor. Müziklerin telif hakkı nedeniyle bu araç kullanıma açılmadı. Ne zaman kullanıma açılacağı ile ilgili ise net bir bilgi bilinmiyor.

Google, MusicLM kullanılarak oluşturulan 5.500 adet örneği internet üzerinden görücüye çıkardı. Sayfada örnek metinler ve bu metinlere karşılık MusicLM’nin oluştuduğu müzikler yer alıyor. Örnekleri incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu