Haberler

Microsoft ve OpenAI Ortaklığının Kapsamı Genişliyor

Microsoft ile OpenAI arasında 2019 yılında yapılan ve 2021 yılında yenilenen ortaklığın üçüncü etabına geçildi. Microsoft, OpenAI ile yapılan yeni işbirliğine ilişkin detayları blog sitesi üzerinden duyurdu. Detaylar haberimizde.

OpenAI ve Microsoft

Son aylarda teknoloji dünyasının gündemini OpenAI’nın geliştirdiği ChatGPT isimli yapay zeka sohbet robotu oluşturuyor. Büyük ilgi gören ve hemen herkes tarafından deneyimlenen ChatGPT için şu sıralar ücretli abonelik modeli üzerinde çalışılıyor. ChatGPT Pro sürümü için resmi olarak bir fiyat açıklanmasa da aboneliğe erken erişim için aylık 42 dolarlık bir fiyat etiketi bulunuyor. Yayılan sızıntılara göre ise Microsoft, ChatGPT sisteminin bazı özelliklerini arama motoru Bing’e ekleyerek Google karşısında ivme kazanmayı planlanıyor.

Microsoft, OpenAI yatırımlarını büyütüyor

Microsoft, ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’ye Temmuz 2019 yılında 1 milyar dolar tutarında bir yatırım yaptı. 2 yıllık sürecin ardından Microsoft ve OpenAI arasındaki işbirliği yinelendi. Son olarak bugün, Microsoft blog sitesinde paylaşılan bir gönderi ile şirketler arasındaki ortaklığın kapsamının genişletildiği duyuruldu. Yapılan duyuruda “Bu anlaşma, 2019 ve 2021’deki yatırımlarımızın devamı niteliğinde. Firma ile yapay zekâ ve araştırma alanlarında süregelen iş birliğimizi genişletiyoruz. Bu anlaşma, hazırlanan gelişmiş yapay zekâ teknolojilerinin bağımsız olarak ticarileştirilmesini sağlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Paylaşılan blog gönderisinde Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın da açıklamalarına yer verildi. Nadella’nın açıklamaları şu şekilde;

“OpenAI ile ortaklığımızı, en son yapay zekâ araştırmalarını sorumlu bir şekilde ilerletmek ve yapay zekayı yeni bir teknoloji platformu olarak demokratikleştirmek için ortak bir hedef etrafında oluşturduk…

…Ortaklığımızın bir sonraki aşamasında, sektörlerdeki geliştiriciler ve kuruluşlar, uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için Azure ile en iyi yapay zeka altyapılarına, modellerine ve araçlarına erişim sağlayabilecekler.”

Siz de OpenAI ve Microsoft işbirliği hakkında düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.