Anasayfa » MacOS 8 Windows ve Linux için Emülatör Olarak Yayında

Makaleyi Paylaş

Haberler

MacOS 8 Windows ve Linux için Emülatör Olarak Yayında

MacOS 8, 1997’de duyurusu yapıldığında Apple’ın yeni nesil işletim sistemi olarak lanse edilmişti. Slack geliştiricisi Felix Rieseberg, MacOS 8’i Windows, Linux ve modern macOS için indirilebilir bir uygulama haline getirdi.

Hatırlanacağı üzere Felix Rieseberg aynı zamanda modern işletim sistemlerinde emülatör olarak çalışan Windows95 uygulamasının da geliştiricisi olarak biliniyor.

Felix Rieseberg’in geliştirdiği Macintosh.js uygulaması Motorola CPU’a sahip bir Macintosh Quadra emülatörü ile çalışan sanal bir makine üzerinde çalışıyor. Uygulama javascript ile yazılmış ve çok sayıda demo uygulama ve oyunla beraber geliyor.

Uygulamada 1997 Macworld demo diskinde de bulunan ve içerisinde Oregon Trail, Duke Nukem 3D, Civilization II, Alley 19 Bowling, Damage Incorporated ve  Dungeons & Dragons oyunları ile ilave olarak Photoshop 3, Premiere 4, ve Illustrator 5.5 gibi uygulamaların demo versiyonları bulunuyor.


Felix Rieseberg’e göre emülatör üzerinde kurulu gelen Internet Explorer ve Netscape tarayıcıları ile internet erişimi sağlanamıyor ama eski Mac uygulamalarının indirilip kurulabildiği Machintosh Repository üzerinden uygulamaların çalışan versiyonu bulunup indirilebilir.

An itibarıyla proje Apple tarafından onaylanan uygulamalar arasında alınmadı. Konuya ilgi duyan kullanıcılar projenin github sayfası üzerinden uygulamayı indirip Windows, Mac ve Linux için kurabilirler.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>