Haberler

Görüntülü Görüşmeye Yapay Zeka Desteği: NVIDIA Maxine

Nvidia, bugün yaptığı açıklamada yeni aracı olan Nvidia Maxine sistemini geliştiricilerin kullanımına sundu.

Koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ederken, görüntülü görüşmelerin artması bir dizi sorunları da beraberinde getirmişti. Nvidia ise bugün yaptığı duyuruda yapay zeka destekli yeni Maxine programını duyurdu.

Maxine, yapay zeka destekli bir video aracı olarak tanımlanıyor. Aracın özelliği ise görüntülü görüşmelerde kullanıcılara daha iyi ses ve görüntü deneyimi sunmak. Ayrıca arka videolara arka plan ekleme ve frame rate sabitleme gibi özellikleri de bulunan sistemin, Youtube üzerinde bir demosu da yayınlandı. Demo da gösterilen özellikler, gayet pürüzsüz bir video görüşme deneyimi vadediyor.

Nvidia Maxine

Şirket, Maxine’in video sıkıştırmasının, aramalar için gereken bant genişliğini H.264 sıkıştırmaya göre yüzde 90 azaltabileceğini söylüyor. Bu durum ise özellikle ülkemiz gibi kotalı sistemlerin devam ettiği ülkelerde daha az bant genişliği kullanılmasını sağlıyor. Sistem ayrıca dünya üzerinde artan veri trafiğini de bir nebze olsun azaltmış olacak.

Nvidia Tensor Core CPU hızlandırmasını kullanan Maxine, bulutta çalışıyor. Bulutta çalıştığı için yeni nesil Nvidia grafik kartlarına gereksinim duymayan sistemin, neredeyse her cihazda çalışabilmesine olanak tanıyor.

Hali hazırda, Zoom, Microsoft Teams ve Google Meets bu tarz özelliklere sahip olsa da Maxine platformu bu özelliklerin gelişmesine fayda sağlayabilir.

Kaynak

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu