Haberler

Teams Zoom’la Rekabeti Artırmak İçin Yeni Özellikleri Hayata Geçiriyor

Pandemi dönemi ile beraber video konferans uygulamalarına ilginin ve ihtiyacın katlanarak artmasından sonra bu alandaki firmaların rekabeti de tüm hızıyla devam ediyor.

Microsoft geçen hafta Ignite 2020 konferansı esnasında duyurduğu Teams uygulaması ile ilgili son gelişmeleri içeren bir blog yazısı da yayımladı. Teams uygulamasına bu yılın Ekim ayı ve daha sonrasında gelecek başlıca yeni özellikler şu şekilde:

Together mode temaları

Teams’in “together mode” ismini verdiği özellikle beraber önceden tanımlanmış temalarla, toplantı yapılan ekip anfi, konferans salonu, kafe gibi yerlerde bir arada gösterilebilecek. Bu özelliğin bu yılın sonunda devreye alınması bekleniyor.

Özelleştirilmiş ekran yerleşimi

Yine bu yılın sonuna doğru gelecek bu özellikle beraber sunum yapan kullanıcılar ekran yerleşimini istedikleri gibi ayarlayabilecekler. Örnek olarak sunucunun ekrana yansıttığı sunumun hemen önünde sunumu yapan kişiyi göstermek gibi seçenekler ayarlanabilir durumda olacak.

Breakout rooms

Ekim ayında devreye alınacak bu özellikle beraber toplantı organizatörleri toplantıyı daha küçük gruplara ayırabilecekler. Özellikle büyük bir toplantı veya eğitimin içerisinde küçük gruplar halinde yapılması gereken beyin fırtınası grupları gibi aktiviteler için çok kullanışlı olan bu özellik toplantı organizatörü tarafından yönetilebilecek. Organizatör gruplar arasında gezebilecek, tüm gruplara ortak duyurular gönderebilecek ve grupları istediği zaman kapatabilecek.

Meeting recap

“Meeting recap” bir toplantıya ait bütün kayıtlar, notlar, transkriptler ve yazılan diğer belgelerin toplantının chat bölümünde toplantı sonunda yayınlanması özelliğine verilen isimdir. Bu özelliğin de bu yılın ilerleyen günlerinde aktif olması bekleniyor.

Diğer gelişmeler

Bu özelliklere ilave olarak birçok farklı başlıkta yeni gelecek özellikler de duyuru listesinde yer aldı:

  • Geliştirilmiş arama ekranları ile beraber arama bölümünde kullanıcılar kontaklar, aramalar ve sesli mesajları tek ekranda bir arada görüp bölümler arasında geçiş yapabilecekler.
  • Yapay zeka destekli arama özelliği ile beraber mesajlar, kişiler ve dosyaların daha hızlı ve kolay bulunmasının sağlanması.
  • Teams üzerinde kurulabilecek ekiplerin maksimum kişi sayısı 10000’den 25000’e çıkarılıyor.
  • Yeni gelecek Microsoft Teams Rooms özelliği ile fiziksel toplantı odalarının da tanımlaması yapılıp kamera üzerinden katılımcı tespit özelliği ile tanımlı oda kapasitelerinin aşılıp aşılmadığı tespit edilebilecek.
  • Geliştirilmiş Office 365 entegrasyon özellikleri ile One Drive, Sharepoint, MyAnalytics gibi Microsoft365 uygulamaları ile doğrudan entegrasyon kabiliyetleri arttırılacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu