Haberler

Google, Önümüzdeki 5-7 Yıl İçinde Hindistan’a 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Hindistan, arama motoru devi için kilit bir pazar

Google CEO’su Sundar Pichai Pazartesi günü yaptığı açıklamada, arama devinin önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan’daki girişimlere 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Aynı zamanda şirketin, işlerini hızla büyüyen bir pazarda büyütme çabası içinde olacağını söyledi.

Hindistan İçin Google Dijitalleştirme Fonu olarak adlandırılan proje, ülkedeki diğer şirketlerle ortaklık kurmanın yanı sıra altyapı, çeşitli operasyonlar, ekosistem yaratma ve startuplara yatırım yapmayı hedefliyor.

Google CEO’su Sundar Pichai

Fonu çevrimiçi bir etkinlik sırasında açıklayan Pichai, aynı zamanda “Bu, Hindistan’ın geleceğine ve dijital ekonomisine olan güvenimizin bir yansımasıdır.” Dedi.

Hindistan’da doğan ve ABD’ye göç ederek Stanford Üniversitesi’nde eğitim gören Pichai, yatırımın dört alana odaklanacağını söyledi. Girişim fonu ile, Hindistan’da sağlık, eğitim ve tarım gibi alanları ilerletmek için Google’ın yapay zeka gücü kullanılacak. Hintlilerin dijital servisleri Hintçe, Tamilce ve Pencap dahil kendi dillerinde kullanmalarına izin verecek. Yatırım aynı zamanda girişimcileri insanların yerel ihtiyaçları için yeni ürünler üretmeleri için güçlendirmeyi ve mevcut işletmelere dijitalleştirme çabalarında yardımcı olmayı amaçlıyor.

Hindistan, Silikon Vadisi için önemli bir pazar

Fonun başlatılmasındaki sebeplerden birinin, Hindistan’ın Silikon Vadisi devleri için büyük bir odak noktası haline gelmesi olduğunu söylemek mümkün. Ülke nüfusu 1 milyarı aşmasına rağmen, ülkenin yaklaşık yarısı internet kullanabilecek imkanlara sahip değil. Nisan ayında Facebook, Hindistan telekom devi Jio Platformlarına 5,7 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıklamıştı. Facebook bu yatırım ile, Hindistan’da 400 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp kullanıcılarının, Jio’ya ait mağazalarda dijital ödeme yapmasına imkan tanımak istiyor.

Google ve Facebook gibi firmalar için Hindistan’daki yatırımlar, dünyanın gelişmekte olan pazarlarında yer edinmeye çalıştıkları için oldukça önemli yere sahip. Aynı şekilde, insanların her zaman ve her yerde çevrimiçi olabileceklerini sağlayacak çözümler üretmek de, Google’ın tahtını korumaya devam etmesi için elzem görülüyor. Sonuç olarak internete ne kadar çok kişi bağlanırsa, Google’da YouTube, haritalar, arama motoru vb. uygulamarı için o kadar çok potansiyel kullanıcı kazanmış oluyor.

Google, bir süredir Hindistan’daki kullanıcıları cezbetmek için çeşitli adımlar atmaktaydı. Örneğin 2014 yılında şirket, Android mobil işletim sistemini daha düşük donanım özelliklerine sahip telefonlarda kullanmak için Hindistan ve diğer gelişmekte olan pazarlardaki telefon üreticileriyle ortaklıklar duyurmuştu. Ancak Google, 3 yıl sonra bu programı güvenlik güncellemelerine ve orta-üst düzey telefonlara odaklanacak şekilde değiştirmişti. Şirket ayrıca, internet erişimi kısıtlı olanlar için YouTube ve haritalar gibi uygulamaların daha az veri kullanan versiyonlarını da geliştirmişti.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.