Haberler

Rekabet Kurumu’dan Google’a 296 Milyon TL Ceza

Google genel arama hizmetleri arasındaki popülaritesini kötüye kullanarak kendisini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddialarına karşın Rekabet Kurumu tarafından yürütülen bir soruşturma ile karşı karşıya kalmıştı. Rakiplerini dışlayarak kendisini öne çıkardığı iddia edilen Google’a soruşturma sonucunda 296.1 milyon TL para cezası verildi.

Rekabet Kurumu, Google'a 296 Milyon TL'lik Ceza Kesti
Rekabet Kurumu, Google’a 296 Milyon TL’lik Ceza Kesti

Tamamlanan soruşturmada Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı bildirilerek, şirketin kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildiği ifade edildi.

Rekabet kurumunun konuya ilişkin açıklamaları ise şu şekilde;

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi. ”

Ayrıca konuya ilişkin diğer detaylara ve nihai sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.