Forum

Messenger'ı GPO'dan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Messenger'ı GPO'dan kapatmak

38 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
1,282 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ; Diyebilirsinizki forumda araştırsan bulursun diye fakat biraz dağılmış konu, özür dileyerek konu açmak zorunda kaldım. Şöyleki... Messenger'ı GPO bir yer vardıki araya messenger.exe dosyasını install etmesini izin verme diye. Bu çaremedir yoksa başka bir yol izlememi önereceksiniz. çalışanlar öyle web messenger gibi açabileceğini bilmiyorlar. Benim istediğim Client'lardan Messengerları kaldırdıktan sonra bir daha Xp bu setup'u çalıştırmasın. Yüklenemesin. Bunu GPO ile tek tek bütün clientlara uygulayacağım. AD bir grup oluşturmadım toplu olarak bu komutu groupa atmak için. Clientları tek tek dolaşsamda ben bura razıyım. Yeterki messenger programını çalıştıramasınlar ve yükleyemesinler.

Saygılarımla.

Gönderildi : 23/01/2009 20:57

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Clientlerin yetkilerini Domain User yaparsanız herhangi bir yükleme işlemi yapamayacaklardır (local admin yada domain admin şifresini bilmedikleri sürece).

Gönderildi : 23/01/2009 21:00

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

Sinan Kahraman'ın dediklerine katılarak birşeyler daha eklemek istiyorum.

Windows Xp'yi kurduğun zaman windows messenger otomatik olarak yüklü gelir.Şimdi

1.Ya kullanıcılardan  tek tek windos messenger'ı kaldıracaksın

2. Ya kendine özel bir xp cdsi yapacaksın bunun içinde windows messenger olmayacak.Makinaları bundan kuracaksın

3.Yada GPO'dan messengerları ayrıcada yasaklayacaksın.

Sinan Kahraman'ın dedikleri ile beraber bence GPO yasaklaması en ideal olanıdır. 

Gönderildi : 24/01/2009 00:08

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Her ikinizede teşekkür ederim gösterdiğiniz yol için. Uygulamasını en yakın zamanda yapacağım. Olumlu olumsuz geri dönüşünü muhakkak yaparım.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/01/2009 00:53

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Her ikinizede teşekkür ederim gösterdiğiniz yol için. Uygulamasını en yakın zamanda yapacağım. Olumlu olumsuz geri dönüşünü muhakkak yaparım.

Saygılarımla.

Merhaba,

Siz Windows Messengerımı?Yoksa Live Messengerımı kapatmak istiyorsunuz?Live Messenger'ı GPO ile kapatamazsınız.Sadece Windows Messenger'ı kapatabilirsiniz.

Client makinalarında yüklü olan uygulamaların çalıştırılmasını engellemek Software Restriction Policy kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 24/01/2009 01:04

(@SemihDagli)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Dolaşmanıza gerek yok, Messenger exe'lerini toplayın, hash rule ile yasaklayın.Hash Rule GPO

Gönderildi : 24/01/2009 02:05

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Yukarıda görüldüğü üzere, oluşturduğum OU'nun GPO'nda '' Software Restriction Policies '' yok. Bu normalmidir [:)]

Saygılar...

Gönderildi : 24/01/2009 02:42

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hayırlı geceler, e saat gece 1 oldu ben halen Messenger derdine düşmüşüm [:D] ... Şimdi yukarıda verdiğim resim Server'ın GPO'na ait orada Software Restriction Policies diye bir tanımlama yok. Bunu nasıl çıkartabilirim orada, ki herkese OU oluşturup tekbir GPO ile yasaklama yapmak..

Xp Pro Türkçede'de yoktu, bunu DM, yönetimsel araçlara girerek ve oradaki Yerel Güvenlik ilkesinden hallettim. Sonra GPO girdiğim zaman orada beliri verdi. Ama bunu serverda yapamıyorum. Bir yolu var ise paylaşmanızı rica ediyorum.

Şimdi alta yer alan resimde gördüğünüz ( Xp pro )  menüden Yeni Karma Kuralı seçiyorum herhalde...

Ardından da aşağıda yer alan resimde görüldüğü üzere hangisini seçmeliyim... ???

'' izin verilmeyen '' mi '' kısıtlamalı '' mı ???  ((( Gerçi bu serverda olsaydı daha iyi olurda şimdi clientları tek tek dolaş dur, uygula )))

Saygılarımla.....

Hayırlı geceler hepinize.

Gönderildi : 24/01/2009 04:07

(@SemihDagli)
Trusted Member

Bulmuşsunuz ama konuyu Windows Server'de açtığınız için domain var sandım, yanlış cevap vermiş oldum.

Yani PC'leri dolaşmanız gerekcek.

Yeni Karma Kural, Gözat'tan yasaklamak istediğiniz exe'yi gösterin. Güvenlik düzeyi "İzin Verilmeyen" kalsın.

Gönderildi : 24/01/2009 13:11

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Unutmayın ki kullanıcıların internete çıkışı varsa msn messenger kurmadanda browserdan msn'e bağlanabilirler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/01/2009 13:15

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhaba,

Unutmayın ki kullanıcıların internete çıkışı varsa msn messenger kurmadanda browserdan msn'e bağlanabilirler.

İyi çalışmalar.

Merhabalar,

Murat hocamın bahsettiği olay sınırlı sayıdaki web browserdan bahsediyor bunları modemin arayüzünden filtreleme seçenğinden girerek bloklayabilirsiniz.

Gönderildi : 24/01/2009 14:47

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İyi çalışmalar.

Merhabalar,

Murat hocamın bahsettiği olay sınırlı sayıdaki web browserdan bahsediyor bunları modemin arayüzünden filtreleme seçenğinden girerek bloklayabilirsiniz.

Evet dediğinize hak veriyorum, Fakat Airties modemim şu an arızalı olduğu için garantide. Gerçi Airties arayüzündede filtreleme varmı tam hatırlamıyorum. Şu an için sıradan bir modem kullanıyorum ve arayüzünde filtreleme yok. Önereceğiniz bir modem varmı bana.

Saygılar...

Gönderildi : 24/01/2009 14:59

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhaba,

Şirkette kullanmış olduğum ve aynı zamanda üzerinde vpn tanımlı olan modem zxcel P-661HW-D1 modelidir.

Şuan itibariyle bir buçuk senedir kullanıyorum ilk zamanlar problem yaşadım fakat şuanda iyi diyebilirim.

Gönderildi : 24/01/2009 15:29

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirkette kullanmış olduğum ve aynı zamanda üzerinde vpn tanımlı olan modem zxcel P-661HW-D1 modelidir.

Şuan itibariyle bir buçuk senedir kullanıyorum ilk zamanlar problem yaşadım fakat şuanda iyi diyebilirim.

Merhaba Doğan bey, bendede ZyXEL P-661H-D1 Modem vardı sizinki HW zannedersem. Bu modem beni bir gece sabahlattı. Şirketler için inanılmaz iyi bir modem olduğunu çevremdem duyuyordum aldım fakat şu an kenarda duruyor, gidip AirTies modem aldım daha iyi oldu tabii.

ZyXEL Okmeydanında bulunan merkezinde tanıdığım olduğu halde o bile benim sıkıntılarıma çare olamamıştı. Ki kendisi de teknik destek departmanında olduğu halde. [:D]

Gönderildi : 24/01/2009 17:07

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Yazılım Kısıtlama ilkelerine ek olarak da şunu uyguladım arkadaşlar.

Webden kaydet dediği exe'lerede kural oluşturdum. Exe'yi çalıştıramamaktadır. Tabii. Masaüstüne kaydettiğini düşünürsek. Ekstra olarak Belgelerim içinede kaydedebileceğinden orayada bir kural oluşturdum. Farklı farklı msn exe'leri olduğu için en azından bunları bulabildim şimdilik.

C:\Program Files\MSN Messenger\msnmsgr.exe
C:\Documents and Settings\\Desktop\wlsetup-custom.exe
C:\Documents and Settings\
\Desktop\Install_Messenger.exe
C:\Documents and Settings\\Desktop\Install_MSN_Messenger.EXE
\Desktop\multi6.zip
C:\Documents and Settings\\Desktop\msnm47xp.exe
\Desktop\MSN_Messenger6.exe
C:\Documents and Settings\\Desktop\WLinstaller.exe

C:\Documents and Settings\\Belgelerim\wlsetup-custom.exe
C:\Documents and Settings\\Belgelerim\Install_Messenger.exe
\Belgelerim\Install_MSN_Messenger.EXE
C:\Documents and Settings\\Belgelerim\multi6.zip
\Belgelerim\msnm47xp.exe
C:\Documents and Settings\\Belgelerim\MSN_Messenger6.exe
\Belgelerim\WLinstaller.exe

Saygılar...

Gönderildi : 24/01/2009 18:20

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Eğer bütceniz yeterliyse bir firewall almanızda fayda var. Dilediğiniz gibi izin verip kısıtlama yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/01/2009 02:11

(@SemihDagli)
Trusted Member

Ücretsiz filtre; www.opendns.com  'dan haberiniz var mı? Ben kullanıyorum, Firewall'da çalışan ücretli web filresine tercih ettim. MSN ve benzerleri için kesin çözüm. Hiç bir GPO'ya da lüzum yok, DNS yazmanız yeterli.

Opendns de şart değil, hosts dosyasına ekleyeceğiniz 2 satır, MSN'ye bağlanmayı engeller;

%windir%\system32\drivers\etc\hosts dosyasını notepad ile açın, şu satırları ekleyin:

127.0.0.1 gateway.messenger.hotmail.com
127.0.0.1 messenger.hotmail.com

Gönderildi : 25/01/2009 03:01

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ücretsiz filtre; www.opendns.com  'dan haberiniz var mı? Ben kullanıyorum, Firewall'da çalışan ücretli web filresine tercih ettim. MSN ve benzerleri için kesin çözüm. Hiç bir GPO'ya da lüzum yok, DNS yazmanız yeterli.

Opendns de şart değil, hosts dosyasına ekleyeceğiniz 2 satır, MSN'ye bağlanmayı engeller;

%windir%\system32\drivers\etc\hosts dosyasını notepad ile açın, şu satırları ekleyin:

127.0.0.1 gateway.messenger.hotmail.com
127.0.0.1 messenger.hotmail.com

Semih bey çok teşekkür ederim yönlendirmeniz için. Evet dediğinizi yaptım ve gerçektende Messenger hata veriyor açılmıyor. Peki hosts başka hangi amaçlar için kullanabiliriz, fayda görebileceğim başka söylecekleriniz varmıdır.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/01/2009 15:13

(@SemihDagli)
Trusted Member

• Yasaklanan YouTUBE.com'a girebilirsiniz;

208.117.236.70 youtube.com
208.117.236.70 www.youtube.com

Ayrıntıları: http://www.cozumpark.com/forums/thread/62131.aspx

• Reklam sitelerini engelleyebilirsiniz

Ayrıntıları: http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.htm
Hazır liste: http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.txt