Forum

Messenger'ı GPO'dan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Messenger'ı GPO'dan kapatmak

38 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
1,285 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

• Yasaklanan YouTUBE.com'a girebilirsiniz;

208.117.236.70 youtube.com
208.117.236.70 www.youtube.com

Ayrıntıları: http://www.cozumpark.com/forums/thread/62131.aspx

• Reklam sitelerini engelleyebilirsiniz

Ayrıntıları: http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.htm
Hazır liste: http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.txt

Semih bey şunu anlıyorum,,, 127.0.0.1 ***** yazdıklarını engelliyorsun, ama dış ip yazdıklarına girilmesi yasak olan yerleri sana izin veriyor. ????

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/01/2009 16:05

(@erolbatak)
Gönderiler: 20
Eminent Member

xp de

127.0.0.1 gateway.messenger.hotmail.com
127.0.0.1 messenger.hotmail.com 
 yazdım msn calışıyor ve web dende giriyorum

Gönderildi : 25/01/2009 16:41

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

xp de

yazdım msn calışıyor ve web dende giriyorum

Yanlış bir işlem yapıyor olmayasın. Ben yaptım ve ( Xp ) oldu. uyguladıklarımı kaldırıncada yasak kalkıyor. Uyguluyorum yasaklanıyor.

Bende oldu...

Gönderildi : 25/01/2009 16:55

(@SemihDagli)
Gönderiler: 52
Trusted Member

hosts dosyası DNS yönlendirme yapar. MSN adreslerini, localhost yani 127.0.0.1 e yönlendirerek saptırmış oluyoruz, MSN erişim sağlayamıyor ve dolayısıyla yasaklamış oluyoruz.

YouTUBE için yapılan işleme; Telekom'la dans etmek diyebiliriz.
Telekom YouTUBE'a erişimi, bizim hosts dosyasında yaptığımız işleme benzer şekilde DNS yönlendirmesiyle engelliyor.
youtube.com isteği 208.117.236.70 yerine Telekom'un "Bu site yasaklanmıştır..." diye başlayan sayfasına gidiyor.
208.117.236.70 isteği de aynı sayfaya gidiyor çünkü Telekomun 195.175.39.39 ve 192.175.39.40 IP nolu DNS'lerini kullanıyoruz.

Bundan kurtulmak 4.2.2.1 veya 208.67.222.222, 208.67.220.220 gibi DNS ler de kullanılabilir ama YouTUBE için DNS değiştirmeye değmez.
hosts dosyasına IP'sini yazmak yeterli çünkü hosts'da tanımlı adresler DNS sunucusunun önüne geçiyor.
youtube.com yazdığımızda hosts'da bulduğu için DNS sunucusuna uğramıyor, Telekom'a el sallayıp YouTUBE'a gidebiliyoruz.

Sonuç olarak hosts dosyası mantıken izin verme ve yasaklama dosyası değildir ama fiilen bunları yapmış oluyoruz.

Gönderildi : 25/01/2009 18:05

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Semih anlatımın için. Peki sana bir konu daha danışacağım. Bu hosts kullanarak internet sitesini yasakladık peki yasakladığımız web sitesini oluşturduğumuz bir html sayfasına yönlendirebilirmiyiz aynen Türktelekomdaki ( Mahk. kararırya yasaklanmıştır ) ibaresinde olduğu gibi.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/01/2009 18:51

(@erolbatak)
Gönderiler: 20
Eminent Member

mert hocam uyguladığım host dosyasının resmini koyma imkanın varmı?

semih hocam gpo kısıtlma diye başlık acmıştım buugn onada bir yardımını rica ediyourz arkadaşlarla

Gönderildi : 25/01/2009 18:56

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Semih anlatımın için. Peki sana bir konu daha danışacağım. Bu hosts kullanarak internet sitesini yasakladık peki yasakladığımız web sitesini oluşturduğumuz bir html sayfasına yönlendirebilirmiyiz aynen Türktelekomdaki ( Mahk. kararırya yasaklanmıştır ) ibaresinde olduğu gibi.

Saygılarımla.

Semih yukarıda belirttiğim yazıma istinaden bir başka sorum daha olacak sana. Hosts'da yasaklayacağın web adresinin başına 127.0.0.1 koyup site adresini yazıyorsun peki adresi yazmayıp o adresin ip'sini yazsan (( 127.0.0.1     77.85.**.** )) gibi .. ????

Saygılar...

Gönderildi : 25/01/2009 19:55

(@SemihDagli)
Trusted Member

html'ye değil de IP'ye yönlendirebilirsiniz. OpenDNS kullanmanızı tavsiye ederim. Hata mesajını özelleştirebilirsiniz.

Gönderildi : 25/01/2009 20:15

(@SemihDagli)
Trusted Member

Saygılarımla.

Semih yukarıda belirttiğim yazıma istinaden bir başka sorum daha olacak sana. Hosts'da yasaklayacağın web adresinin başına 127.0.0.1 koyup site adresini yazıyorsun peki adresi yazmayıp o adresin ip'sini yazsan (( 127.0.0.1     77.85.**.** )) gibi .. ????

Saygılar...

Malesef, sadece adresi IP'ye yönlendirebilirsiniz. IP IP'ye yönlenmez.

hosts dosyasında webmessenger.msn.com ve 207.46.28.79 IP'sini deneyip görebilirsiniz.

127.0.0.1 webmessenger.msn.com satırıyla webmessenger.msn.com'u engelleyebilirsiniz ama 127.0.0.1 207.46.28.79 yazmanız IP'sini engellemez. IP yazarak Web Messenger kullanabilirler.

Gönderildi : 25/01/2009 20:27

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Semih, gerçektende dediğin gibi oldu ip yazdım ve engellemedi. adresi yazmak gerekiyor dediğin gibi. Son bir sorum olacak sana şimdi çalışanlar olduda kulaktan duyma ile hosts içinde olabilir diyerek oraya yolu izleyerek ulaşacaklarını düşünürsek. Bu klasörü/dosyayı GPO'dan nasıl komple gizleriz. Klasör seçeneklerinden olmaz biliniyor çünkü, basit kalır. Çözümü GPO'dan yapabilirsek iyi olur.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/01/2009 21:16

(@SemihDagli)
Trusted Member

DNS sunucu varsa yönlendirmeleri sunucu üzerinde yapabilirsiniz, client'larla uğraşmaya gerek yok ama bu şartsa klasöre veya dosyaya erişimi NTFS izinlerini düzenleyerek yasaklayabilirsiniz. hosts dosyasında işleminizi yaptıktan sonra, Administrators dahil bütün hesapların izinlerini kaldırın. İşlem yapacağınız zaman tekrar eklersiniz. GPO'da klasöre erişim yasaklanabiliyor mu bilmiyorum, "Yeni yol kuralı" nı denedim olmadı.

Gönderildi : 26/01/2009 12:33

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Ücretsiz filtre; www.opendns.com  'dan haberiniz var mı? Ben kullanıyorum, Firewall'da çalışan ücretli web filresine tercih ettim. MSN ve benzerleri için kesin çözüm. Hiç bir GPO'ya da lüzum yok, DNS yazmanız yeterli.

Opendns de şart değil, hosts dosyasına ekleyeceğiniz 2 satır, MSN'ye bağlanmayı engeller;

%windir%\system32\drivers\etc\hosts dosyasını notepad ile açın, şu satırları ekleyin:

Merhabalar,

Semih Bey yukarıda bahsetmiş olduğunuz sistemi biraz daha açabilirmisiniz?

Gönderildi : 26/01/2009 13:56

(@SemihDagli)
Trusted Member

Merhaba.

• www.opendns.com 'da hesap açın
  • Dashboard - Setting altında filtrenizi oluşturun
  • DNS sunucunuzu OpenDNS'sin 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 IP'lerine yönlendirin veya sunucuya dokunmadan client'da deneyebilirsiniz.

Resimde filtre seçenekleri var:

Yasaklı siteye girildiğinde OpenDNS'in sayfasına gidiyor. Bu sayfada; yasaklama kategorisini bildiren mesajınız, logonuz ve Google reklamları yer alıyor. Elle ekleme ve kategoride olduğu halde hariç tutma seçenekleri de var (Never Block, Always Block)

Gönderildi : 26/01/2009 14:35

(@doganbayraktar)
Noble Member

Teşekkürler Semih Bey,

Daha önceden opendns duymuştum fakat hiç kullanmamıştım bu filtre seçeneğindeki düzenlemeleri yaptıktan sonra bizim herhangi bir site ismi yazmamıza gerek varmıdır bu filtrede bizim istemediğimiz siteler tanımlımıdır?(örn:facebook,msn ve çeşitli oyun siteleri.)

Gönderildi : 26/01/2009 14:58

(@SemihDagli)
Trusted Member

Iskaladığı siteler olacaktır illaki. Mesela Game filtresinde oyungame.tv yok, Dating veya Social Networking'de netlog.com yok elle ekledim. Facebook var, Chat kategorisinde MSN var, Google da var, Google Talk'a izin vermek isterseniz chatenabled.mail.google.com, talk.google.com ve talk.l.google.com'a izin vermeniz gerekiyor.

Gönderildi : 26/01/2009 15:39

(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member

Ben bu tür isler icin untangle server kurdum ve beles. Yapmaniz gereken untangle dosyasini sitesinden indrin, herhangi bir pc ye 2. network kartini takin. Yuklerken transpareti secin ve bu serveri gateway ile switchiniz arasina baglayin. Her türlü web filering, msn bloklama, spam engelleme, virus taramasini yapiyor. Ve hatta daha bir ton ozelligi var.

Gönderildi : 30/01/2009 04:16

(@doganbayraktar)
Noble Member

Merhabalar Selim Bey,

Peki size bu konuyla ilgili bir kaç sorum olacak ;

• Bu ikinci network kartını takıp kurduğum bilgisayara herhangi bir dns veya başka bir ayar yapmalımıyız.
  • Domain ortamı düşünüldüğünde (burda tek swich'ten bahsetmişsiniz) diğer pc'lerinde bu özellikten yararlanması için gerekli bir yapılandırma var mıdır
  • Virüs taraması olarak kendi özel antivirüs sistemi mi var bu tarama işlemini nasıl gerçekleştiriyor.
  • Son olarak ta kullanıcı bazlı üzerinde işlemler yapabiliyormuyuz.

Bu sorulara cevap verebilirseniz sizin tecrübelerinizden herkes faydalanabilir.

Gönderildi : 30/01/2009 12:31

(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Merhaba,

Eğer bütceniz yeterliyse bir firewall almanızda fayda var. Dilediğiniz gibi izin verip kısıtlama yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

yada isa server

Gönderildi : 30/01/2009 12:43

(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member

Windows Xp ile birlikte gelen messenger yazılımını aşağıdaki kod yardımı ile kaldırabilirsiniz.

Start (Başlat) | Run (Çalıştır) penceresinde şu komutu yazınız:

"RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\inf\msmsgs.inf,BLC.Remove"
(tırnak işaretleri olmadan). OK (Tamam) ile devam edildiğinde sistemden Windows Messenger'ı kaldıracağınıza dair bir
uyarı gelecektir. Evet (Yes) ile kabul ederseniz, Windows Messenger sistemden kaldırılmış olacaktır.

Gönderildi : 07/02/2009 12:04

Sayfa 2 / 2
Paylaş: