Forum

windows 2008 fax se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 2008 fax server ve gpo ile printer ekleme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
446 Görüntüleme
(@ahmetsagir)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/18/windows-server-2008-fax-servisi.aspx

makale gayet başarılı ve açıklayıcı olmuş ama kafama takılan bir kısım oldu makale hakkında 1 numaralı sorum makale ile ilgili.

1 - bu makalenin sonunda anlatılan account kısmına eklediğimiz kullanıcıların yetkisi ne anlama geliyor.

2 - kullanıcılara gpo ile bu hizmeti nasıl dağıtabilirim.

3 - kullanıcılara gpo ile paylaşımda olan bir yazıcıyı nasıl dağıtabilirim.

Gönderildi : 23/01/2009 21:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

makalede de anlatıldığı gibi hangi kullanıcıların fax alıp göndereceğini biz belirliyoruz. Burada da görüldüğü gibi kurulum sırasında eklenen kullanıcı veya grupları daha sonra yani kurulum bittikten sonrada bahsettiğiniz yerden tanımlama imkanımız var.

gpo ile yazıcı dağıtma imakanına sahipsiniz yazı yerine fax cihazını dağıtmanız yeterli olacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/16/windows-server-2003-r2-zerinde-gpo-ile-yaz-c-da-t-m.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2009 02:34

(@ahmetsagir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hakan hocam cevabın için teşekkürler. verdiğin linkteki makaleyi incelediğim kadarıyla print server olacak makinanın üzerinde bağlı bir yazıcıyı paylaştırmayı ve gpo ile dağıtmayı anlatıyorsun.

benim istediğim ağ üzerinde (Xp işletim sistemli) bir kullanıcıda tanımlı olan yazıcıyı yine belli kullanıcılara gpo ile dağıtabileyim.  sanal makina üzerinde yaptığım denemelerde win2003 sanal makina oluşturdum print server rolü eklerken printer tanımlanmasını istediği noktada ağ üzerindeki paylaşımdaki yazıcıyı gösterdim fakat sonrasında Cannot Complete şeklinde bir ibareyle karşılaştım.

herhangi bir 2003 serverın üzerinde fiziki bir yazıcı bağlantısı olmaksızın print server rolünü nasıl verebilirim.

Gönderildi : 27/01/2009 20:23

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

hakan hocam müsadenle ben arkadasa en kestirme yolu anlatmak istiyorum gpo da logon kısmına

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Set WshNetwork = CreateObject("WScript.Network")

WshNetwork.AddWindowsPrinterConnection "\\makinaismi\printerismi"

WshNetwork.SetDefaultPrinter "\\makina ismi\printerismi"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bu üstteki komutu bir notpad yaz sonra vbs olarak kaydet kimlere uygulayacaksanız onların gpo sunda logon kısmına eklersen bu printerler o kisilerin yazıcılar kısmına eklenecektir.

Gönderildi : 27/01/2009 21:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

hakan hocam müsadenle ben arkadasa en kestirme yolu anlatmak istiyorum gpo da logon kısmına

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Set WshNetwork = CreateObject("WScript.Network")

WshNetwork.AddWindowsPrinterConnection "\\makinaismi\printerismi"

WshNetwork.SetDefaultPrinter "\\makina ismi\printerismi"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bu üstteki komutu bir notpad yaz sonra vbs olarak kaydet kimlere uygulayacaksanız onların gpo sunda logon kısmına eklersen bu printerler o kisilerin yazıcılar kısmına eklenecektir.

Bilgi için teşekkürler Cem

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2009 21:40

(@ahmetsagir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler yardımlarınız için.

Gönderildi : 03/02/2009 11:17

Paylaş: