Forum

Mikrotik RB951Ui Ko...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik RB951Ui Konfigürasyon

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
(@mehmetgunhan)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Ekteki resimde görülen bir yapının kurulmasında sorun yaşıyoruz. Nasıl olduğunu bize yazabilir misiniz?
Teşekkürler.

PPOE yok.
Eth1: Modemden gelen kablo bağlı. Otomatik olarak 192.168.1.100 IP adresini alır.
Eth2 : 10.10.20.0/24 (xvlan 102)
Eth3 : 10.10.30.0/24 (xvlan 103)
Eth4 : 10.10.40.0/24 (xvlan 104)
Eth5 : 10.10.50.0/24 (xvlan 105)
Wifi: 10.10.60.0/24 (xvlan 106)

1- Bu ip bloklarının tamamı DHCP SERVER'dır.
2- Bu halat bloklarının hepsi birbiriyle iletişim kurmayacak.
3- IP blogun tamamıyla yalnızca Wifi (192.168.2.0/24 -xvlan 106) iletişim kuracaktır.
4- Tüm IP bloklar modem üzerinden Eth1 üzerinden internete erişecektir.

Slayt1

Gönderildi : 25/09/2023 01:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu soruya bir çözüm üretebildiniz mi?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2023 21:40

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

mikrotik uzmanına denk geldiniz...

Gönderildi : 19/10/2023 22:39

(@mehmetgunhan)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 

Hayır malesef çözüm üretemedik. Bazı kanallardan iletişime geçti bazı kişilre ama bunu içinde yüklü kurulum ücretleri istediler.

Biz zaten yapıyı kurabiliyoruz ama 192.168.1.100 ip adresi ile 10.x.x.x ip bloklarını bir birleri ile konuşturamıyoruz. Ana sorunda bu zaten. Simulasyonda denedik ama herkesi bize modemden direkt poe kurulumunu anlatıyor. Biz modem den poe ile değil modemden lan ile bu işi çözmek istiyoruz.

teşekkürler.

Gönderildi : 23/10/2023 14:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Mert selam, reklama girdiği için cevabını sildim, yanlış anlama lütfen doğrudan adres vermişsin çünkü.

Ama Mert kabaca şunu yazmıştı, bu tarz bir konuyu bu tür forumlardan vs çözmeniz zor, bedava böyle bir destek bulmanız zor dedi.

Bende buna katılıyorum Mehmet bey, bu bir proje belli, ondan uzman birisinden danışmanlık almanızı öneririz. Hatta burada benim uzmanlığım olan bir konu var benzer bir konu, paylaşıyorum

Hyper-V Local Ethernet Kartının Karma Mod (Promiscuous Mode) Özelliğinin Aktifleştirilmesi – Sanallaştırma Teknolojileri (Vmware-HyperV-Citrix vb) – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Örnek bu benim uzman olduğum bir konu ancak özelden de görüştük, gerçekten oturup ortam için zaman ayırmak lazım, yani bu da danışmanlığa girer.

Yüksek ücret için ise yorum yapamıyorum örneğin maliyet düşürmek için mikrotik yerine aslında üretici ve community support' u olan fortinet, palo alto, check point gibi bir ürün alsaydınız muhtemel çok daha uygun bir fiyata projeyi yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2023 15:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

"direkt poe kurulumunu anlatıyor. Biz modem den poe ile değil modemden lan ile bu işi çözmek istiyoruz."

Bu kısma bir atıf yapayım dedim. Bu tercih ürünlerinizle uyumlu olmayabilir. Buna atıf yapan içeren diyelim birkaç konumuz oldu forumda.
https://www.cozumpark.com/community/network-4/voip-modem-ve-router/

Özetle modemler ppoe, bridge modunda olmadığında dinamik nat türleri ile paketlere karışırlar bu da sihhatli yapı kurulmasına mani olur. Dolayısıyla router'lar önünde ki cihazın bu modlarla çalışmasını ister. Nat çevrimlerini kendisi yapması gerekir. Dolayısıyla alıntıladığım cevabı almanızın nedeni tercih ettiğiniz ürünler olabilir mikrotik iyi bilen biri yanıtlaması lazım. Ör Cisco 800 series ile modem/router olarak görseldekini yapılandırabilirsiniz dolayısıyla config deneyimi gerektirir dolayısıyla maliyet ölçeklendirmesi değişir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2023 18:55

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

Mikrotik IP kısmından Firewall bölümüne kural yazarak, vlan erişimini kısıtlayabilirsiniz. Bridge kısmına girerek wifi ile eth2 interface köprü yaparak konuşturabilirsiniz.

Bu ileti 6 ay önce Mert Kibar tarafından düzenlendi

Gönderildi : 25/10/2023 03:34

Paylaş: