Haberler

FAST Limiti Artık 2.000 TL

tcmb fast ödeme eft

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), 04.08.2021 tarihi itibariyle üst limiti 2.000 TL’ye çıkarıldı. 9 Temmuz 2021 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bildirisi ile duyurduğu FAST üst limitin bugün itibariyle 2.000 TL olarak kullanılabilecek. 7/24 anlık fon transferi hizmeti 30 saniyede karşı hesaba aktarılabiliyor. Çok beğenilen bu hizmet ile hafta sonları, resmi tatil ve mesai saatleri dışında elektronik fon transferi gerçekleştirilebiliyor. TCMB, Fast sistemine 2019 Kasım ile 2020 Kasım aylarında planlayıp ve Aralık 2020 ayında faaliyete geçirip 2021 aylarında kademeli olarak limiti arttırmaya başladı.

TCMB’nin aktardığı bilgilere göre FAST sistemine 11.3 milyon kullanıcı ulaşarak günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme gerçekleştiriliyor. İlk etapta 50 TL olan limit daha sonra kademeli olarak 1.000 TL’ye yükseltilmiş ve bugün itibariyle 2.000 TL’ye yükseltildi. Gönderim limiti olmaksızın yüksek meblağları bile göndererek masrafsız işlem imkanı sunan kuruluşlar ile ciddi tasarruf sağlanılabilir.

FAST Kolay Adres nedir?

Kolay Adres; Fon transferleri için 11 haneden oluşan hesap numaranız (IBAN) yerine kullanabileceğiniz adınıza tanımlıyacağınız benzersiz adres bilgisidir.

Banka hesaplarınız için e-posta adresi, cep telefon numarası, T.C. Kimlik numarası, vergi kimlik, yabancı kimlik veya pasaport numarası bilgilerinizle Kolay Adres olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede karşı tarafa bu bilgileri kolayca aktararak 7/24 kolayca hesap bilgilerinizi paylaşarak fon transferi sağlayabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.