Haberler

Amazon’un Drone İle Teslimat Projesi “İçe Doğru Çökmekte”

Amazon’un insansız hava araçları başarılı olacak mı?

Amazon’un Birleşik Krallık’taki drone teslimat programına yönelik Wired tarafından hazırlanan yeni bir rapor, operasyonun 100’den fazla çalışanı kaybettiğini ve içeriden gelen bilgilere göre projenin “içe doğru çökmekte olduğunu” söylüyor.

Wired, eski çalışanların ifadelerine atıfta bulunarak yönetimsel işlev bozukluğu ve fazla çalışma kültürüne dikkat çekti. Örneğin, Şubat 2020’de Amazon’un, Birleşik Krallık’ta insanları ve hayvanları tanımlamak için drone görüntülerini analiz etmeye adanmış düzinelerce ekibi kapattığı, ancak aylar sonra birimi yeniden açtığı bildirildi. Raporda atıfta bulunulan diğer olaylar arasında üst düzey personelin hızlı değişimi, sabahları masasında bira içen bir çalışan, ‘onayla’ düğmesinin basılı tutulduğu ve böylece tüm görüntülerin, içeriğinde tehlikeli bir etken bulunup bulunmaksızın onaylandığı bilgisayarlar yer aldı.

Eski bir çalışan proje hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Amazon çok fazla yığıldığı için her şey içe doğru çökmeye başladı, proje hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlara sorumluluk verdiler ve tutulamayacak kadar çok söz verdiler.”

Amazon’un bir sözcüsü, şirketin İngiltere’deki Prime Air servisine devam edeceğini söyledi, ancak mevcut veya gelecekteki çalışan sayısını net bir şekilde açıklamadı.

Amazon geçen yıl ağustos ayında nihayet ABD’de paketleri drone ile teslim etmek için FAA’dan onay aldı (ki bu kilit bir kısıtlama olarak gösteriliyordu) ancak genel kullanımın ne zaman olabileceğine dair bir zaman çizelgesi henüz belirlenmedi.

E-ticaret devi, İngiltere’yi teknolojisi için büyük bir pazar olarak konumlandırmış durumda ve 2016’da ilk gerçek drone teslimatını Cambridge, İngiltere’de yaptığını duyurdu. Ancak bu, şirket tarafından test amaçlı bir siparişin teslimatı olduğu için, gerçek dünyadaki uygulamanın nasıl olacağı konusunda bize net bir fikir vermeyebilir.

Wired’ın raporu Birleşik Krallık operasyonuna odaklansa da, hikayede tanımlanan sorunlardan bazıları Amazon’un genel drone teslimat projesini etkileyecek gibi görünüyor. Bunlardan biri, özellikle dikkatli navigasyon gerektiren bir yöntem olan, şirketin paketlerini teslim etmek için dronelarını yere indirmeyi hedeflemesi olarak görülüyor. Google’ın sahip olduğu Wing gibi rakipler Amazon’un aksine, tamamen yere inmeden paketleri belirli bir yükseklikten yere bırakıyor.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Windows 365 Bulut PC Servisinin Abonelik Ücretleri Ortaya Çıktı
Yazıcı Zafiyeti Windows Kullanıcılarını Tehdit Etmeye Devam Ediyor
Windows 11 Beta Sürümüne Ulaştı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.