Haberler

FAST Başladı! Artık 7/24 Para Transferi Yapabileceksiniz!

Merkez Bankası’nın (TCMB), geçtiğimiz kasım ayında pilot uygulamasına başladığı yeni nesil ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), bugün itibarıyla resmen yayınlandı. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak kullanılabilecek olan platform, farklı banka hesapları arasındaki para transferlerinin saniyeler içinde yapılabilmesini mümkün kılıyor.

FAST, para transferlerinin saniyeler içinde yapılmasını sağlıyor

Merkez Bankası (TCMB), bir süredir üzerinde çalıştığı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin bugün resmen kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Yeni nesil ödeme platformu, perakende ödemelerinin hesaptan hesaba 2-3 saniyede tamamlanabilmesini sağlıyor.

FAST sistemi ile birlikte ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak yapılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de hayata geçirildi. Bu sayede ister aynı ister farklı olsun tüm banka hesapları arasındaki para transferleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek. Tabii, bunun için KOLAS ve FAST kullanıcılarının, telefon numaraları, e-posta adresleri veya kimlik bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını eşleştirmeleri gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Merkez Bankası , FAST sistemindeki transfer limitini şimdilik 50 TL olarak belirledi. İlk etapta yaygın kullanımını yakından izlemek isteyen TCMB, söz konusu limitin daha sonra kademeli olarak 1.000 liraya kadar yükseltilebileceğini aktardı.

TCMB ayrıca FAST sisteminin, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de kısa zaman sonra eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacağını da ifade etti.

İlgili Basın Metni: Sayı: 2021-01

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır.

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulmuştur.

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatılmıştır. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecektir.

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak: shiftdelete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.