Haberler

Facebook, Veri Sızıntısı Nedeniyle Toplu Davalar ile Karşı Karşıya

Verilerinin gizliliği büyük bir veri sızıntısı nedeniyle tehlikeye giren Facebook kullanıcıları, teknoloji devine karşı yasal işlem başlatmaya çağırılıyor.

Yaklaşık 530 milyon Facebook kullanıcısının, bazı durumlarda telefon numaraları da dahil olmak üzere bazı kişisel bilgileri sızdırıldı.

Bu veri sızıntısı hakkında bir “dijital gizlilik grubu”, etkilenen AB vatandaşları adına İrlanda mahkemelerinde dava açmaya hazırlanıyor.

Facebook ise, verilerin sitedeki kamuya açık bilgilerden “kazındığını” söyleyerek hata yaptığını reddediyor.

Digital Rights Ireland (DRI) direktörü Antoin Ó Lachtnain, diğer teknoloji devlerini bu hamlenin bir domino etkisinin başlangıcı olabileceği konusunda uyardı.

“Bu toplu eylem türünün ilk örneği olacak, ancak son olmayacağına eminiz” dedi.

“Bu ihlalin ölçeği ve tehlikeye atılan kişisel bilgilerin derinliği şaşkınlık verici.”

“Kanunlar, tüketicileri ve kişisel verilerini korumak için var ve bu teknoloji devlerinin kişisel verilerin korunmasının ciddiye alınması gerektiği gerçeğini kabul etme zamanı geldi.”

DRI, Facebook’un kullanıcı verilerini koruyamadığını ve etkilenenleri bilgilendiremediğini iddia ediyor.

Veri sızıntısı ilk olarak 2019’da keşfedilip düzeltildi, ancak kısa süre önce ücretsiz olarak kolayca çevrimiçi olarak erişilebilir hale getirildi.

DRI, toplu davalarda yer alan kullanıcılara başarılı olmaları halinde, benzer davalardaki sonuçlar göz önüne alındığında 12.000 € ‘ya kadar tazminat kazanabileceklerini söyledi.

‘Domino etkisi’

ProPrivacy’de bir dijital gizlilik uzmanı olan Ray Walsh verdiği demeçte, “Toplu davalar başarılı olursa, bu bir emsal oluşturabilir ve daha ileri sınıf eylemlerinin kapısını açabilir,” dedi.

“Büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcılara tazminat ödemesi, gizlilik konusunda daha sıkı çalışmaları gerektiklerini hatırlatabilir.” diye ekledi.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu Perşembe günü, veri sızıntısıyla ilgili bir soruşturma başlatma kararı aldığını açıklamıştı.

Bu soruşturmada, GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) veya 2018 Veri Koruma Yasası’nın herhangi bir bölümünün Facebook tarafından ihlal edilip edilmediği değerlendirilecek.

İhlal olduğu tespit edilirse, sosyal medya devi cirosunun %4’üne kadar para cezasına çarptırılabilir.

DRI’nin dava çağrısına yanıt veren bir Facebook sözcüsü şunları söyledi: “İnsanların endişelerini anlıyoruz, bu nedenle iznimiz olmadan Facebook’tan bilgi almayı zorlaştırmak ve arkasındaki insanların peşine düşmek için sistemlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Ayrıca son zamanlarda benzer sızıntılara karışan diğer firmalara da işaret etti.

“LinkedIn ve Clubhouse’un gösterdiği gibi, hiçbir şirket kazınmayı tamamen ortadan kaldıramaz veya bunun gibi veri kümelerinin görünmesini engelleyemez. Bu nedenle, bununla mücadele etmek için önemli kaynaklar ayırıyoruz ve bu zorluğun önüne geçmeye yardımcı olmak için yeteneklerimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Apple, İklim Değişikliği İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı
Ödemelerde Artık Kripto Para Kullanılamayacak
Google Earth ile “Zaman Yolculuğu” Yapılabilecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.