Haberler

Apple, İklim Değişikliği İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

Bu adım, şirketin 2030’a kadar karbon nötr hale gelme planlarının bir parçası olarak atıldı

Apple, Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin atmosferdeki karbon miktarını azaltmaya yardımcı olmak için ormancılık projelerine yatırım yapmak ve aynı zamanda yatırımcıları için finansal getiri sağlamak için 200 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu söyledi. Yenileme Fonu, karbon salınımını azaltmayı ve kereste üretmeyi başaran ormancılık mülklerine yatırım yapacak. Projenin hedefinin, atmosferden yılda 1 milyon metrik ton karbondioksiti uzaklaştırmak olduğu açıklandı.

Apple geçen yıl iklim değişikliğine neden olan uygulamalarını ortadan kaldırmak ve 2030 yılına kadar karbon nötr hale gelmek istediğini söyledi. Şirket, 2030 yılına kadar tedarik zincirinden ve ürünlerinden kaynaklanan emisyonların yüzde 75’ini doğrudan ortadan kaldıracağını ve Yenileme Fonu’nun diğer 25’in de nötralize edilmesine yardımcı olacağını söylüyor. Apple’ın Yenileme Fonu’ndaki ortakları arasında, kâr amacı gütmeyen Conservation International ve fonu yönetecek olan Goldman Sachs grubu yer alıyor.

Apple’ın çevre, politika ve sosyal girişimler genel müdür yardımcısı Lisa Jackson yaptığı açıklamada, “Hem finansal getiri hem de gerçek ve ölçülebilir karbon etkileri yaratan bir fon oluşturarak, gelecekte daha kapsamlı bir değişim yaratmayı hedefliyoruz, dünya çapında karbon azaltılmasına yatırımı teşvik ediyoruz,” dedi. “Umudumuz, başkalarının hedeflerimizi paylaşması ve kritik ekosistemleri desteklemek ve korumak için kaynaklarına katkıda bulunmasıdır.”

Apple, yatırım yapacağı projelerin belirlenmesine yardımcı olmak için Forest Stewardship Council ve Verra gibi kuruluşlarla birlikte çalışacağını söyledi. Şirket, fonun hedeflenen getirilerinin ne olacağını söylemedi, ancak “İşletmeler için çekici kılacak şekilde ölçeklendirerek bu doğal çözümlerin potansiyelini ortaya çıkarmak” istediğini söyledi.

Sera gazı emisyonlarını dengelemenin bir yolu olarak ormanları kullanma stratejisi konusunda bazı tartışmalar var. Dünya Ekonomik Forumu, emisyonları azaltmak için geçen yıl bir trilyon ağaç dikmeyi amaçlayan bir girişim başlattı. Ancak daha sonra araştırmacılar ilgili projenin, böyle bir çabanın çevre üzerindeki etkisini fazlasıyla abartan bir çalışmadan kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Ödemelerde Artık Kripto Para Kullanılamayacak
Microsoft Remote Desktop Apple M1 Desteğine Kavuştu
Avrupa, Yapay Zekanın Kullanımını Sınırlamaya Çalışıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.