Anasayfa » Microsoft PHP 8 için Windows Desteğini Sonlandırıyor

Share This Post

Haberler

Microsoft PHP 8 için Windows Desteğini Sonlandırıyor

Microsoft, PHP 8.0 versiyonu ile beraber Windows sistemleri üzerinde PHP desteğini sonlandıracağını duyurdu.

Microsoft bir süredir Windows üzerinde “native” PHP kurulumu ve çalıştırılması konusunda güvenlik güncellemelerini de içeren destek veriyor.

PHP 8.0 versiyonunun Kasım 2020’de çıkacağı duyurulduktan sonra Microsoft PHP Windows ekip lideri Dale Hirt, PHP Internals mailing list yazışmalarında PHP 8.0 için Windows desteğinin sonlandırılacağını duyurdu.

Hirt’ün açıklaması şu şekilde: “PHP için versiyon yönetim döngüsünün yeni versiyon çıktıktan sonra 2 yıl bug fix 1 yıl da güvenlik güncellemeleri şeklinde ilerlediğini biliyoruz. Bu PHP 7.2 desteğinin önümüzdeki Kasım ayında sonlanacağı anlamına geliyor. PHP 7.3 ise önümüzdeki Kasım’dan itibaren yalnızca güvenlik güncellemeleri ile ilerleyecek. PHP 7.4, bir yıl daha bug fix ve kalan bir yılda da güvenlik güncellemeleri ile devam edecek. Bu süre içerisinde PHP 7.2, 7.3 ve 7.4 versiyonları için Windows desteği devam edecek fakat bununla beraber PHP 8.0 versiyonundan itibaren herhangi bir seviyede Windows desteği olmayacak.”


İlgili duyuruya açıklık getirmek üzere PHP Sürüm yöneticisi Sara Golemon Reddit üzerinden yaptığı açıklamada bu bilginin Microsoft’un https://windows.php.net üzerinde yayınlanan ve PHP’nin Windows üzerinde derlenmesini sağlayan resmi kurulum paketlerinin artık yeni versiyonlar için yayımlanmayacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Microsoft’un bu desteği sonlandırma sebebi konusunda resmi bir açıklama gelmedi fakat bu değişikliğinin sebebi konusunda, Microsoft’un geliştirmeye devam ettiği WSL (Windows Subsystem for Linux) üzerinden zaten PHP 7.4 ve 8.0 için  destek verileceği için Windows üzerinden “native” uygulamaya gerek kalmadığı ve bu sebeple desteğin kaldırıldığı şeklinde yorumlar yapılıyor.  

Kaynak    

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>