Haberler

Facebook, “Beyin Sinyalleri” ile Çalışan Sanal Gerçeklik Bilekliği Tanıttı

Facebook, yakında çıkacak artırılmış gerçeklik gözlüklerini kontrol etmek için kullanılacak bir sanal gerçeklik (VR) bilekliğini duyurdu.

Facebook’ un bilekliği, motor sinir sinyallerini algılayan bir sensör kümesi aracılığıyla kullanıcının el hareketlerini yorumluyor.

Kullanıcılar, cihaz üzerinde “tıklama” gerçekleştirmek için işaret ve baş parmaklarına birleştirecekler.

Bunun yanında veri gizlilik uzmanları, bilekliğin kullanıcılarına hangi verilerini depolayabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Facebook, sisteminin gerçek zamanlı olarak beğenilerini, beğenmediklerini ve diğer ilgi alanlarını tahmin etmek için makine öğrenimini kullanarak kullanıcılarının bireysel davranışlarına uyum sağlayabileceğini söylüyor.

Facebook Reality Labs araştırma bilim müdürü Tanya Jonker, “Sistem konumunuz, koşu ayakkabılarınız veya aktivite tanıma gibi temel nesneler hakkındaki verileri öğreniyor” dedi.

“Ve geçmişte bu ayakkabılarla evinizden çıkarken müzik uygulamanızı sık sık başlattığınızı öğreniyor.

“Ardından, müziğinizi çalmak isteyip istemediğinizi sorar ve yalnızca bir tıklama ile onaylamanıza olanak tanır.”

‘Gözetim kapitalizmi’

ProPrivacy uzmanı Ray Walsh, teknoloji ana akıma doğru genişlemeye başladığından tüketicilerin verilerinin ne kadarının şirketle paylaşıldığından emin olmaları gerektiğini söyledi.

BBC News’e verdiği demeçte, “İçerikle ilgilenip ilgilenmediklerini tespit etmek için insanların göz hareketlerinden ve sinir dürtülerinden yararlanma fırsatı, gözetim kapitalizmi için sonsuz bir potansiyel sunuyor” dedi.

“Düzenleyiciler, tüketicilerin korunmasını sağlamak için onların yerine bu yeni veri toplama kullanımın yasallığını yakından takip etmelidir.”

Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüklerinin ilk versiyonunun yıl sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Artırılmış gerçeklik ürünleri

Facebook, VR platformu için yıllardır çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya devi, söz konusu teknolojiye olan ilgisini ilk olarak 2014 yılında VR start-up’ı Oculus’u satın aldığında gösterdi.

Şimdi, 50.000 çalışanından yaklaşık 10.000’i Reality Labs departmanında çalışıyor.

Ve patron Mark Zuckerburg, VR’nin 2030’a kadar sıradan olacağını söylüyor.

Apple ve Google da dahil olmak üzere Facebook’un rakiplerinin de benzer artırılmış gerçeklik ürünleri üzerinde çalıştığı düşünülüyor.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Microsoft, Ofislerini 29 Mart’ta Kısmi Olarak, 6 Temmuz’da da Tamamen Açmayı Planlıyor
Yarı İletken Kıtlığı, Samsung, Honda ve Volkswagen’e Zarar Vermeye Devam Ediyor
Turkcell Yerli Teknoloji Çözümleriyle Şebekesinin Gücüne Güç Katıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.