Haberler

Elon Musk, Tesla Arabalarının Çin’de Casusluk İçin Kullanıldığını İddialarını Yalanladı

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, araçlarının Çin’de casusluk yapmak için kullanılması halinde firmasının “kapatılacağını” söylüyor.

Elon Musk ‘ın açıklaması, Çin ordusunun Tesla otomobillerini tesislerinden yasakladığı yönündeki haberlerin ardından geldi.

Bununla birlikte Çin Ordusu, arabalara takılan kameralarla toplanan verilerle ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi.

Çin, Tesla’nın ABD’den sonraki en büyük pazarı ve firmanın 2020’deki küresel satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Musk Cumartesi günü, bir işletme yabancı bir hükümette casusluk yaparsa, “bu şirket için olumsuz etkilerin son derece kötü olacağını” söyledi.

Musk, etkili bir Çin iş forumuna video bağlantısı aracılığıyla “Herhangi bir bilgiyi çok sıkı korumamız için çok güçlü bir neden var” dedi. “Tesla, Çin’de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için araba kullanırsa, kapatılırız.”

Çin’de faaliyet gösteren büyük Amerikan şirketleri ve Amerika’daki Çinli şirketler bir süredir oldukça endişeli.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ile ABD arasındaki yıllar süren rekabetçi ilişki, bir süredir en kötü durumda.

Bu haftanın başında, her iki ülkeden yetkililer, Çin hükümeti ile ABD Başkanı Joe Biden yönetimi arasındaki ilk üst düzey görüşmelerde oldukça sert ifadeler kullandı.

Bunun yanında Tesla CEO’su Elon Musk, Çin ve ABD arasında karşılıklı güveni artırmaya çağırdı.

Musk, hassas verilerin hükümetler ile paylaşımını küçümsedi

Çin’in sahip olduğu video platformu TikTok’a atıfta bulunarak, hassas verileri kendi hükümetleriyle paylaşan şirketlerle ilgili endişeleri ise önemsiz göstermeye çalıştı.

Geçen yıl, eski Başkan Donald Trump, kullanıcıların verilerinin Çin hükümetine devredilebileceği endişesi nedeniyle ABD’de TikTok’u yasaklamakla tehdit etmişti.

Musk, “Casusluk olsa bile, diğer ülke ne öğrenebilirdi ve bu ne kadar önemli olurdu?” Dedi.

Ayrıca, Elon Musk’ın otomobil firması, 2018’de Şangay fabrikası için onay aldı ve Çin’de tamamen kendisine ait bir fabrikayı işleten ilk yabancı otomobil üreticisi oldu.

Çin, dünyanın en büyük otomobil pazarıdır ve hükümet, elektrikli araçların benimsenmesini büyük ölçüde teşvik etmektedir. Çin’deki bu talep Tesla’nın 2020’de 721 milyon $ kar elde etmesine yardımcı oldu.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Bilgisayar Devi Acer 50 Milyon USD’lik Fidye Saldırısına Uğradı
Chrome Ses ve Videolara Gerçek Zamanlı Altyazı Girebilecek
Brezilya, iPhone 12 Kutusunda Şarj Cihazı Bulunmadığı İçin Apple’a 2 Milyon Dolar Ceza Verdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.