Forum

Windows Server - GP...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server - GPO ile Otomatik Windows Update özelligini kapatmak

12 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
4,760 Görüntüleme
(@cesurdemirci)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

uzun süredir bir türlü cözemedigim GPO Problemimiz var Firmada.
Windows AD ortaminda "Scanner OU" icinde 12 adet Etiket Yazicilari icin kullandigimiz Server 2016 Sunucular bulunuyor. Bu OU icin uyguladigimiz GPO ile tüm Sunucularin üzerinde otomatik Windows Update özelligini kapattik fakat 4 Sunucu digerleri gibi ayni GPO ayarlarini almalarina ragmen aylik Windows Update ler cikar cikmaz otomatik sekilde yükleyip yeniden basliyorlar.
gpresult /r /scope:computer ile ayarlara baktim ama 12 Sunucunun tamaminda da GPO ayarlari ayni görünüyor.

Forumda aradim ayni sekilde problemi olan birisi varmidir diye fakat bulamadim. Bu sekilde bir Problem ile karsilasan oldumu veya bilgisi olan varmi? Yardim edebilirseniz sevinirim.

##Klavye Almanca oldugu icin kelimeler degisik yazildi kusura bakmayin..

Tesekkürler...

Gönderildi : 10/02/2021 15:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/ipucu/516187/
Burada yöntem paylaşılmıştı.

https://www.cozumpark.com/community/windows_client-4/windows-update-kapatma/
Burada aynı konu konuşuldu benzerdir.
GPO dan update kapatamazsınız uygulamak üzere erteleyebilirsiniz.
Burada o mantık örneği yer alıyor.
https://www.cozumpark.com/windows-10-1809-kullanicilari-1903-guncelleme-uyarilarini-kapatabilirler/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/02/2021 17:48

(@cesurdemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ibrahim bey,

cevabiniz icin tesekkür ederim ama GPO ile Windows Update nasil kontrol edilemez tam anlamadim. Bahsettigim Sunucular dedigim gibi Scanner OU icerisinde bulunuyor ve bu OU ya uyguladigimiz GPO ile (Windows Components - Windows Update altinda Option 2) güncellemeleri indirmeden ve yüklemeden önce sor diye ayarladik ve Filitre olarakta bir Grup üyeligi (Comp-Server-Wsus_Man) atadik. Ortamda WSUS war.
Bu sistemde sorun cikarmadan yani kafasina göre WSUS tan güncellemeleri indirip yeniden baslamaya calismayan yaklasik 300 Sunucu var. Sadece yukarida belirttigim 4 Sunucu ben kafama göre güncelleme yaparim diyor. Diger 8 Sunucu olmasi gerektigi gibi 2021-02 Update var haberin olsun diyor baska bir islem yapmiyor...

Gönderildi : 10/02/2021 21:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O zaman GPO nuzdan emin olduğunuza göre bu sunucuların problemi update reg bozulması kaynaklı olabilir. WSUS kayıtları dahil silinerek tekrar policy çekmesi sağlanabilir.

Net stop wuauserv
rd /s /q %windir%\softwaredistribution\
reg.exe delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v PingID /f
reg.exe delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v AccountDomainSid /f
reg.exe delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v SusClientId /f
reg.exe delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v SusClientIDValidation /f
net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
Ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
Ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
dism /online /cleanup-image /restorehealth
sfc /scannow

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2021 10:07

(@cesurdemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz
Ibrahim bu detayli cevap icin cok tesekkür ederim..
Bu aksam sunucularin birinde test edip geri dönüs yaparim..

Gönderildi : 11/02/2021 16:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

GPO dediğiniz şey aslında olması gereken bir ayarı client site extension yardımı ile o bilgisayara uygulayan sistemdir. İbrahimin dediği gibi bir bakın bakalım kayıf defteri ayarları doğru mu? Değil ise bir şekilde CSE doğru çalışmıyor ve bu ayarları yapılandırmıyor demektir. Bu durumda da GPO neden uygulanmıyor diye debug açabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2021 17:11

(@cesurdemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ibrahim bey,

dün aksam yazdiklarinizi bir sunucuda uyguladim fakat görünürde degisen bisey yok gibi. Ayarlardan Windows Update bölümüne girdigimde Check online for updates from Microsoft Update cikiyor. Böyle bir sorun yasamadigim sunucularda bu secenek cikmiyor.

Snag 2120637e

Gönderildi : 22/02/2021 22:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu GPO ile ilgili bir duruma benziyor.

002 do not connect to any windows update internet locations

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2021 23:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O seçeneğin çıkması normal siz yukarıda ki set ile wsus, gpo ayarlarını sildirmiş oldunuz. Tekrar gpo çekildiğinde de davranış benzerse gpo ve makinenin CBS update loglarına odaklanmanız gerekir.

Gönderildi : 22/02/2021 23:51

(@cesurdemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

GPO ayarlarini tekrar cekmeme ragmen malesef degisen bisey olmadi. Son olarak Ibrahim beyin dedigi gibi Log bilgilerine bakacagim.

Tesekkürler

Gönderildi : 08/03/2021 10:39

(@cesurdemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ilginc bir sekilde son yaptigim degisikliklerden (ibrahim beyin gönderdigi cözüm önerileri) sonra sorunlu sunucular otomatik olarak windows update leri yüklemediler..

Sorun simdilik ortadan kalkmis gibi 🙂

Yardimlariniz icin tesekkür ederim..

Gönderildi : 23/03/2021 15:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper haber, çok sevindik, gerş dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2021 16:00

Paylaş: