Forum

Windows Update kapa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Update kapatma

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
4,223 Görüntüleme
(@altansimsek)
Gönderiler: 212
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Windows 10 üzerinde yer alan update olayını tam anlamıyla kesemiyorum,

Firewall + GPO + Antivirüs + Services ile kurum içerisinde engelledim ancak bilgisayarını eve götüren kullanıcılarda, yetkisiz dahi olsalar evdeki internet bağlantıları serbest olduğu için update işlemi yapılabilmekte, 

Bu sorunumu nasıl çözebilirim ?

Bu konu 4 yıl önce Altan Şimşek tarafından düzenlendi

Gönderildi : 03/06/2020 09:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

https://www.wintips.org/how-to-turn-off-windows-10-updates-permanently/

Peki bu bir sorun mu ve neden? 🙂
Çözüm çoğu uyguladığınız yöntemler. Kısacası üretici tamamen durdurulmasını istemiyor. Servis'leri de kapatsanız belirsiz şekilde açılıyor W7 deki gibi bir durum yok bu üründe. O yüzden her açılışta geçerli olacak task scheduler yapmanız lazım.
Üretici de haklı kritik güvenlik update'leri almıyorsanız bu ürünü niye kullanıyorsunuz ki o zaman bana göre de halen W7 halen daha sorunsuz. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2020 21:31

(@altansimsek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

https://www.wintips.org/how-to-turn-off-windows-10-updates-permanently/

Peki bu bir sorun mu ve neden? 🙂
Çözüm çoğu uyguladığınız yöntemler. Kısacası üretici tamamen durdurulmasını istemiyor. Servis'leri de kapatsanız belirsiz şekilde açılıyor W7 deki gibi bir durum yok bu üründe. O yüzden her açılışta geçerli olacak task scheduler yapmanız lazım.
Üretici de haklı kritik güvenlik update'leri almıyorsanız bu ürünü niye kullanıyorsunuz ki o zaman bana göre de halen W7 halen daha sorunsuz. 🙂

Bu bir sorun, nedeni Microsoft'un yayınlamış olduğu güncellemeler çoğunlukla sorun yaratmakta, cihazların donanım sürücülerini bozmakta. Güncellemelerin planlı ve elle yapılması taraftarıyım.

Windows 7 de bu durumla hiç karşılaşmadım, yani bilgisayarınızı bir sabah açtıktan sonra alınan güncelleme ile ses sürücülerinin çalışmadı bir durumla hiç karşılaşmadım veya ekran kartı güncellemesi sonucundan fan'ın sürekli dönmesi gürültü yapması vb.

Gönderildi : 04/06/2020 08:05

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 734
Prominent Member

Tarifeli bağlantıyı aktif ediyorum, o zaman güncelleme yapmıyor, ama eve gittiklerinde başka ağa bağlandıklarında tarifeli bağlantı kapanacak galiba.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 04/06/2020 12:11

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1643
Noble Member

Ortamda WSUS var mı? Aklıma şu geldi. GPO ile makinalara gerçekte olmayan bir WSUS sunucusu için ayar gönderseniz. Makinalar bu sunucuya bağlanamayacakları için update'de çekmeyecekler. Manuel olarak Microsoft Update'ten güncellemeleri al a tıklanırsa update çekerler.

Siz GPO ile nasıl bir ayar yaptınız peki?

Gönderildi : 04/06/2020 14:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Ok, o zaman çözüm bildiğiniz üzere kapatmak değil planlı şekilde erteleyerek uygulamak. Sonuçta sonsuz kapatma döngüsüne sahip değiliz. Bizi parçalıyor olsa bile yazılımda güncelleme işinin gerçekliği bu maalesef. Aynı sorunlar Win7 için de geçerliydi özellikle son 2 yılda dibine kadar w7 kullanmaya çalışmış biri olarak söylüyorum. Sabah vakti repair'e düşen yüzlerce makine ile uğraştık. Bahsettikleriniz daha çok aygıt sürücüleri kaynaklı evet device/driver etkinlik süreci Win7 e göre oldukça farklı 10'un. 
İşin kabaca üç ayağını düşünebiliriz features update, critical security, device update. Ve bunlar birçok zaman bir biriyle bağımlı ilerliyor o yüzden içinden çıkılmaz sorunlara yol açabiliyor.

Güncellemeleri kapatmamalı erteleyerek uygulamamız lazım.
https://www.cozumpark.com/windows-10-1809-kullanicilari-1903-guncelleme-uyarilarini-kapatabilirler/

Yapıda test ve prod ortamı olarak ayırmamız lazım ve wsus, sscm vs kullanmamız gerekli. Homebusiness için yinede sorunlar var tabi ev devrelerini bizler sağlamadığımızdan.
https://www.cozumpark.com/community/forum/511911/

Ofise gel update edelim gibi bir süreç zor tabi artık bundan sonrası için. Bir şekilde açıldığı için kapatmaz erteleyerek yönetirsek kontrol yine bizde olabilecektir. Biliyorsunuz özellikle son 3 yıldır üretici birçok defa sorunlu güncelleme yayınlıyor son birkaç features pack'de de bu şekilde oldu. Akabinde güncellemeyi geri çekip düzeltilmiş halini ve düzeltme yayınlıyor. Güncelleme bir şekilde canlı alındığında direkt sorunlu yama ile karşılaşmış oluyoruz.

Konuyla ilgili Serkan hocanın mail grubunda paylaştığı yorumunu paylaşarak bitireyim.

Son 10 yıldır Windows Os, Windows Update konularını çok yakından takip eden birisi olarak ;

1 – Wsus’a son 5 yıldır hiçbir değişiklik gelmedi, yatırım yapılmamakta, SCCM’e dayatma durumu var

2 – Wsus ve benzerleri Update sekansını algılayamayabiliyor, dolayısıyla aslında Security only geçip sonra Roll-up geçmeye çalışıyor, veya tersi, bu yüzden sistemler patlıyor aslında, widnowsupdate log’u detaylı inceleyenler bilir.

3 – Eğer update’leri tek tek tanımıyor, tek tek test etmiyor iseniz manuel geçmek sadece zaman kaybı, otomatik yapın ama fasılalı yapın.

Tavsiyem, mümkünse SCCM’e geçin, ayrıca Test, Pilot, Pliot 2, Prod aşamalarını yönetin

SCCM’e geçemiyorsanız da sadece patch dağıtım için uyarlanan programları kullanın.

Bazı müşterilerde (6000 istemci üzeri) tüm aşamalar otomatik, sadece update sonrası başarım pie chart raporu geliyor.

Bir üst çıtada ise update as a service modeli geliştirdik, müşterilerin prod’ı diğer müşterilerin testi oluyor. Mesela x müşteri eylül roll-up’ı Eylülde geçerken bir diğeri Ekimde geçiyor, bu servisi alanlar o ay içinde sorun çıkaran updatelerin filtrelenmiş hazır deployment package’ina erişebiliyorlar.

Kısaca Windows 7den sonra yaklaşık 10 tane OS versiyonu çıktı ama Wsus nerdeyse hiç değişmedi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2020 14:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Son durum nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/06/2020 00:45

(@altansimsek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar

Aşağıdaki makalede anlatılanlardan, GPO tarafındanki adres şaşırtmacası ile sorunu çözdüm, kullanıcılar evlerindeki özgür internete de bağlansalar domain ortamında oldukları için update yapamıyorlar, herkese teşekkürler

https://www.wintips.org/how-to-turn-off-windows-10-updates-permanently/#

resim

Gönderildi : 17/09/2020 15:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Gönderen: @altansimsek

Herkese selamlar

Aşağıdaki makalede anlatılanlardan, GPO tarafındanki adres şaşırtmacası ile sorunu çözdüm, kullanıcılar evlerindeki özgür internete de bağlansalar domain ortamında oldukları için update yapamıyorlar, herkese teşekkürler

https://www.wintips.org/how-to-turn-off-windows-10-updates-permanently/#

resim

En garanti çözüm zaten bu aksi taktirde illa zorla çekiyor güncellemeleri 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/09/2020 16:10

Paylaş: