Forum

lokalde olmayan bil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

lokalde olmayan bilgisayarları domaine dahil etme

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,614 Görüntüleme
(@ramazanisik-2)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

iyi günler ;

bir şey danışmak istiyorum sizlere , şirketimizin sahada çalışan 100-150 bandında clienti var belki bu sayı daha az da olabilir tam bilgi alamadım , biz bunları loglamak kısıltlamalar uygulamak (GPO) gibi işlemler yapmak istiyoruz tabi dosya paylaşımıda var 2 gündür araştırıyorum işin içinden çıkamayınca sizlere danışmak istedim bunun için MDM uygulaması öneriniz var mı ? benim aklıma VPN ile kullanıcıları bağlayıp llogin etmek geliyor , kullanıcı bilgisayarı açınca direkt vpn bağlanabilir mi , azure active directory domain services bu iş için uygun mudur 

benim aklınmda ki plan :sopos firewall + sunucu kurmak 

böyle bir konu daha önceden açışmış onu inceledim ama aklımdakileride sizlere sormak istedim fikir verebilirseniz sevinirim iyi günler .

Gönderildi : 30/12/2020 15:03

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @ramazanisik-2 

Kullanıcıyı vpn bağlanmaya  mecbur  kılmanız gerekiyor bir  projede  benzer istek üzerine şöyle  bir  çözüm uygulamıştık kullanıcı  bilgisayarlarındaki  kaspersky endpoint üzerinde  public  ip  adreslerine  erişimler  için block  kuralı yazığ sadece  vpc ip  adreslerine  izin vermiştik . Kullanıcı  herhangi bir  wifi ye  bağlansa da  internet  erişimi  sağlayabilmek  için  mecburen  vpn bağlantısı  kuruyor idi. Ayrıca vpn  bağlantılarında  ip  adreslerini de  sabitlemiştik  her  bağlantıda  ip  adresleri  değişmemesi ve  doğal olarak  dns  kayıtlarında  sorun yaşamamak için.

Kullanıcı  oturumunu  açtığında  direkt  olarak  vpn  bağlansa  bile  kullanıcı  bir  şekilde  wifi yi  kapatarak veya  lan  kablosunu  çıkartarak  önüne  geçebilir  ancak  internet  kullanmak için  vpn  bağlantısını mecbur  kılarsanız  sürekli  olarak  vpn bağlantılarını  bağlayacaklardır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 30/12/2020 21:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle domain' e almak için mutlaka bir vpn olması gerekli (Offline domain join var ama bu durumda yorucu olur).

VPN sonrasında ise logon öncesi windows için vpn tanımlı ise sorunsuz önce vpn çevirir sonra login olur ama vpn client olarak windows değilde başka bir ürün ise o zaman aşağıdaki gibi logon ekranı için bir eklentisinin olması güzel olur.

Use Connect Before Logon Followed by the Authentication Method (paloaltonetworks.com)

Bu sayede kullanıcı önce vpn çevirir sonra login olur.

Ya da Microsoft direct access deneyebilirsin.

Plan a Basic DirectAccess Deployment | Microsoft Docs

Plan an Advanced DirectAccess Deployment | Microsoft Docs

Deploy a Single DirectAccess Server Using the Getting Started Wizard | Microsoft Docs

Eğer bunların hiç birisi yok ise işiniz çok kolay değil.

Windows 10 Always on vpn deneyebilirsiniz

Always On VPN features | Microsoft Docs

Bunu MDM istiyorsanız Intune ile yapabilirsiniz.

Ama 3. parti MDM tarafında bir bilgim yok yani başka bir MDM agent bazlı bu işi yapıyor mu onuda MDM alacağınız firmalara sorun derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2020 21:45

(@ramazanisik-2)
Active Member
Konu başlatıcı

öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim , MDM uygulamaları oldukça pahalı bir çözüm , bahsettiğiniz uygulamaların hiç biri mevcut değil , biraz daha detaylı açıklayabilirseniz sevinirim 

fortigate frewall alıp clientlere client vpn uygulamasını yükleyip domaine dahil edebilir miyim acaba , @cumhurAltan sizede çok teşekkür ederim sizde biraz daha ayrıntı verebilir misiniz 

özellikle "vpc ip  adreslerine  izin vermiştik . Kullanıcı  herhangi bir  wifi ye  bağlansa da  internet  erişimi  sağlayabilmek  için  mecburen  vpn bağlantısı  kuruyor idi. Ayrıca vpn  bağlantılarında  ip  adreslerini de  sabitlemiştik  her  bağlantıda  ip  adresleri  değişmemesi ve  doğal olarak  dns  kayıtlarında  sorun yaşamamak için. " kısmını açabilirseniz 

Bu ileti 3 yıl önce ramazan ışık tarafından düzenlendi

Gönderildi : 04/01/2021 15:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Belirttiğiniz şekilde sihhatli bir vpn bağlantısının olması yeterlidir client deployment, yönetimi için. Hakan hocanın verdiği linkler oldukça ayrıntılı aslında.
Genellikle uygulama şöyledir laptoplar size gelir, domain'e dahil eder, vpn client ayarlamalarını yaparsınız. Akabinde nokta bağımsız vpn erişimleri yaptıkları müddetçe policy'lerinizi alır. Neyi log'lamak istediğiniz önemlidir. Cumhur hocanın dediği gibi merkeze erişimi mecburi bırakırsanız bazı süreçleri yönetebilirsiniz aksi halde 3rd uygulamalar gerekir kontrol için.
AD ve DNS makalelerini incelemeniz iyi olur. O kısım şu yüzden önemli seçeceğiniz vpn yapılandırmasına paralel olarak sabitlemediğinizde client ip 'ler değişeceğinden, domain dns üzerinden yürüdüğünden iki taraflı dns'in sihhatli yürümesi, kayıt güncellemelerinin alınabilmesi gerekir. Aksi halde erişim hataları biriktikçe client'lar domain den düşebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2021 16:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ramamzan bey ne yazık ki bütçe yok ise bu konuda sağlıklı bir çözüm de üretemezsiniz, MDM yok ise bu iş çok zor veya bahsettiğim konular öyle forumda detay vererek çözebileceğiniz konular değil ne yazık ki.

Yani biz bir yere kadar getrirsiniz, bir yerde takılırsınız tamam bir omuz atalım ama forumdan Direct Access kurdurmak çok mümkün değil. Özetle gönlünüz kurumsal bir çözüm istiyor ama anladığım kadarı ile şirketinizde bütçe yok, bu durumda bunu açık bir şekilde yöneticinize söylemeniz gerekli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2021 17:15

(@ramazanisik-2)
Active Member
Konu başlatıcı

"Yani biz bir yere kadar getrirsiniz, bir yerde takılırsınız tamam bir omuz atalım ama forumdan Direct Access kurdurmak çok mümkün deği" bu konuda çok haklısınız @Hakan Uzuner kusura bakmayın , çok teşekkür ederim yardımlarınız yol gösterdiğiniz için , ayrıca size de teşekkür ederim @ibrahim yıldız 

Gönderildi : 06/01/2021 16:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz, anlayışınız için biz teşekkür ederiz.

Kolaylıklar.

Gönderildi : 06/01/2021 18:09

Paylaş: