Forum

IIS Üzerinde Respon...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] IIS Üzerinde Response Süresinin Gecikmesi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar CozumPark ve Ekibi,

Bir Konu Hakkinda Sizlerden Bilgi Almak İstiyorum,

.net Core 7.0 Uzerinde Gelistirdigim Uygulamayi Visual Studio Ortaminda Sorguyu Test Ettiginde Ortalama 3-4 Saniye İcerisinde View Goruntulenmektedir,

Yalniz Uygulamayi IIS Uzerinde Host Ettiginde İlgili Sorgu Sonucu Yaklasik 15 Saniye Ortalamasinda View Tarafinda Goruntulenmektedir,

Burada Sorunu Nasil Tespit Edebilirim ve Nasil Bir Cozum Saglayabilirim ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Calismalar...

Gönderildi : 11/04/2023 20:23
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Size Application Performance Monitoring uygulaması lazım, çok büyük ortamlarda örneğin 90.000 bayinin eş zamanlı sipariş verdiği ve IIS farm altında çalışan mimarilerde benzer geciklemleri tespit etmek için APM ürünleri kullanıyoruz. Tabi ki bu ürünler bedava değil ancak bahsettiğiniz gecikmelerin kaynağını net bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bir ürün almanız gerekli. Ya da bol vaktiniz var ise deneme yanılma yolu ile veya yazılımcı değilim ama belki satır satır log attırarak hani bunu yaptım, şunu yaptım vs bakabilirsiniz. Ben sistemici gözü ile ürün ile bu işi çözerim ama belki bir de yazılımcı gözü ile birisi yorum yapabilir. Not: Yazılımcılar genelde bu sorunu çözemediği için bize geliyor, bizde onlar APM ürünlerinin kod parçacığını verip kodların içine gömmelerini sağlıyoruz, sonra onlara verdiğimiz panellerden geciklemeleri görebiliyorlar.

Benim önerim Azure Application Insight olacaktır.

Configure monitoring for ASP.NET with Azure Application Insights - Azure Monitor | Microsoft Learn

Deploy Application Insights Agent - Azure Monitor | Microsoft Learn

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2023 20:52

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @ibrahimayhan

.net Core 7.0 Uzerinde Gelistirdigim Uygulamayi......

Geliştirici kendiniz iseniz zaten bütün güç sizdedir. Uygulamanızı debug (hata ayıklama) süreçleri ile adım adım izleyip çözüm üretebilirsiniz. Remote debug için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

https://learn.microsoft.com/en-us/visualstudio/debugger/remote-debugging-aspnet-on-a-remote-iis-7-5-computer?view=vs-2022

Gönderildi : 12/04/2023 08:02

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner @serkanates

Geri Dönüş İçin Teşekkür Ediyorum,

Şuan Farklı Platformlarda Test Ediyorum Gerek Donanımsal Ama Şuan Debug Ortamda İlgili Sonuçları Serkan Bey' in Anlattığı Gibi İnceleme Başladım

Gönderildi : 13/04/2023 11:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/04/2023 11:20

Paylaş: