Forum

Active Directory yö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory yönetici olmadan Netcad vb. programları çalıştırma hk.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
616 Görüntüleme
(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Clientlerde netcad autocad vb programlar var. Şimdi biz bu programların kullanıcıların kafasına göre silip kurmasını engellemek için user yetkisine getirdik. Bu programları bilgisayara kurmak içinde RunAsTool programını açıp local admin bilgisi ile girip ilgili programı ekledik.

Fakat böyle olunca CMD'de çalıştırdığı için netcad gibi programlar yine k.adı ve şifre soruyor.

Ayrıca local admin yetkisi ile calistirdiğimiz için bazı ortamları görmüyor.

Bu tip durumlar siz nasıl ilerliyorsunuz?

Amacımız kullanıcılar program kurup-kaldırmasın. Ama bizim tarafımızdan kurulan programlarda açılırken sıkıntı çıkarmasın.

Gönderildi : 12/04/2023 19:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bu konulara takılmış durumdasınız baştan anlatılmasını istiyorsunuz arayınız forumda bu konularda bütün detaylar tekrarlı konuşuldu lütfen tekrar yazılmasını beklemeyin.
Bir taraftan da computer security group'ları geçmiş makalelerini bulup okuyunuz groupları okuyup öğrenmeden gerçekleşenleri anlamazsınız.
Basitçe local admin herşeyi yapar Administrators hakkı devralmış olur sınırlandıramazsınız, RunAs konusu forum da çok var şifre doğal olarak sorar batch yapılması gerekir yine Domain User için admin. yetkisi isteyen prg çalıştırma konuları var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2023 21:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu konuda forumda çok fazla konu var, arama yapmanızı öneriyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2023 21:47

(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arama yaptım hakan hocam. Malesef olmuyor.

Hatta Resul beyin paylaşımı ile çalıştı;

Çalıştırdığım hali: runas /user:ComputerName\Administrator /savecred "C:\Path\To\Program.exe

şu şekilde. Fakat bu seferde Administrator hesabı ile giriş yapılmış olduğu için

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kimlik Bilgileri Yöneticisi

bu alanda k.adı ve şifre kayıtlı kalıyor. Böyle oluncada güvenlik açığı oluşabiliyor diye düşünüyorum.

Başka bir çözüm önerisi varsa forumda ben bulamadım. RunAsTool ilede olmuyor.

Gönderildi : 14/04/2023 12:35

Paylaş: