Forum

Aynı ağda farklı IP...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Aynı ağda farklı IP'ye subdomain oluşturma sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,821 Görüntüleme
(@yasirzyesil)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

DNS Makine(192.168.1.102): hasan.abc.com - WAN IP olarak kaydı yapıldı
IIS(192.168.1.64): abc.com'un yayın verdiği sunucu hasan.abc.com olarak http-192.168.1.70 makinesine bağlama yapıldı.

Fakat hasan.abc.com diye tarayıcıya dışardan ve içerden girildiğinde abc.com'un kendisi gelmektedir.

Bu sorunumuz hakkında yardımcı olursanız memnun olurum.

Gönderildi : 22/12/2021 09:03

(@cengizhangultepe)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Merhaba, isme ping gönderdiğinde hangi ip adresini çözüyor

Gönderildi : 22/12/2021 09:51

(@yasirzyesil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cengizhangultepe pingde DNS'e yazdığım dış IP görünüyor

Gönderildi : 22/12/2021 09:59

(@cengizhangultepe)
Trusted Member

Dışardan içeriye geldiğinde hata alıyorsan yönlendirmede sorun olabilir, kurduğun yapıda tam olarak ne yapmak istiyorsun detay verebilrimisn, IIS 1.64 demişsin ancak 1.70 bağlama yapıldı diye belirtmişsin, 1.70 üzerinde çalışan bir web site varmı yönlendirme hangi sunucuya yapıldı ?

Gönderildi : 22/12/2021 10:07

(@yasirzyesil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cengizhangultepe localde farklı bir makinede kurulu IIS'i subdomain olarak çalıştırmak istiyorum.

WAN IP'si olan başka ağdaki makineleri subdomain olarak çalıştırabildim fakat localde bunu yapamıyorum. 

Gönderildi : 22/12/2021 10:12

(@cengizhangultepe)
Trusted Member

eğer web sunucun ve dns sunucun içerdeyse, localdeki bilgisayarların adres yazdığında yine localindeki web servere gitmesini istiyorsan dns serverinde a kaydı oluşturup localdeki webserveri göstermen gerekiyor. Anladağım kadarı ile içerden sunucuya erişimde sorun yaşıyorsun

Gönderildi : 22/12/2021 10:23

(@yasirzyesil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cengizhangultepe local IP sini A makine olarak dns e giriyorum, dışarıdan ping atıldığında local ip ye ping atmaya çalışıyor. haliyle site gelmiyor.

Gönderildi : 22/12/2021 10:25

(@cengizhangultepe)
Trusted Member

Dışardan kastın nedir ? yani web sunucu içerde ve sen içerden erişmek istiyorsan a kaydına web sunucunun ipsini girmen gerekiyor, dışardan erişmek istiyorsan router yada firewalla webserverin ip adresine yönlendirme yapman gerekiyor, dışardan isimle girmek istiyorsan önce bir hosting hizmeti alıp orada dns yönlendirmesini public ip adresine yapman gerekiyor.

Gönderildi : 22/12/2021 11:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Bu durumda sizin içerideki DNS dış dünyaya hizmet veriyor demektir. Bu doğru bir mimari değil. Yani şirket içerisindeki insanların sorgu attığı DNS aynı zamanda sizin alan adı için bir NS. Bu başta güvenlik açığı oluşturur. DNS için azure, godaddy veya benzeri bir hizmet alın. Çok ucuz bir hizmet zaten DNS, sonra tüm kayıtları buraya taşıyıp artık dış sorgular için dış DNS, iç sorgular için ise iç DNS kullanın.

Yok illa ben kendi NS sunucularımı kendim tutacağım diyorsanız bir zahmet 700 dolar daha verip ek bir windows server lisansı alıp onun üzerine dış için ayrı dns kuracaksınız. Ya da bedava olsun derseniz linux kurun onun üzerinden ücretsiz dns hizmeti verin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2021 12:10

Paylaş: