Forum

Aynı subdomain üzer...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı subdomain üzerinden birden fazla proje çalıştırmak

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,199 Görüntüleme
(@omer-ozdemir)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Çalıştığım şirket için farklı projeler yapıyorum. Fakat çok fazla kirlilik yaratması nedeni ile birçoğunu anı subdomaine almak istiyorum böyle bir yol var mı ?

örnek 

service.site.com/proje1

service.site.com/proje2

service.site.com/proje3

Gönderildi : 28/10/2020 10:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Ömer bey, sorunuz ne ile ilgili?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2020 17:36

(@omer-ozdemir)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Kusura bakmayın çok geç cevap veriyorum bazı sağlık sorunlarımdan ötürü ara vermek durumundaydım, hlaiyle işe dönünce aynı problemle yine karşı karşıyayım. Windows server üzerinde iis ile web siteleri çalıştırıyorum. normalde add website diyerek yeni site oluşturup ayarlarını yapıp kullanabiliyorum. herbirinin içinede bir websitesi kullanabiliyorum doğal olarak. Ama ben birden fazla websitesi kullanmak istiyorum klasörde. Lakin birden fazla webcomfig dosyası olduğu için domaine bağlandığımda hata alıyorum. Bu hata yüzünden her subdomainide ek bir proje çalıştırabiliyorum. Yukarda da bahsettiğim gibi tek bir domain üzerinde farklı klasörlere ayırıp birden fazla proje(app) çalıştırabilir miyim?(imla kurallarında hata olduysa affola biraz acele ile yazdım.)

örnek;

service.site.com/proje1

service.site.com/proje2

service.site.com/proje3

Gönderildi : 24/12/2020 16:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle ben yazılımcı değilim, IIS uzmanıyım, ondan misal bu ne demek anlamadım.

Lakin birden fazla webcomfig dosyası olduğu için domaine bağlandığımda hata alıyorum. 

Bu da herhalde yazılım ile ilgili bir şey, proje Visual Studio filan herhalde?

Bu hata yüzünden her subdomainide ek bir proje çalıştırabiliyorum

Bu da soru sanırım?

Yukarda da bahsettiğim gibi tek bir domain üzerinde farklı klasörlere ayırıp birden fazla proje(app) çalıştırabilir miyim

Hiç bir fikrim yok çünkü aynı dili konuşmuyoruz şu anda 🙁

Önce istersen aldığın hatayı paylaş belki onu google a yazınca örnek IIS de şu ayayı değiştir veya IIS de bu olmuyor cevabını alabiliriz.

Normalde IIS üzerinde bir web sitesi ve altında istediğin kadar proje1, proje2 açabilirsin ama tabi ki bunlar cozumpark.com gibi ana domain altında olurlar.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2020 17:57

Erdem AYTEK
(@erdemaytek)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Ömer bey,

Siz tek bir root veya bir sub domain altında birden fazla web projesi çalıştırmak istiyorsunuz. IIS Tarafında bildiğim kadarıyla bunu yapamazsınız. Fakat yazılım tarafında bunu çözebilirsiniz. 

Bunu yapabilmek için öncelikle kullandığınız geliştirme dilindeki routing yapılandırmasına hakim olmanız gerekiyor. Size asp.net core mvc üzerinden basitçe örnek vereyim. Kendi yapınızda bu mantıkta birşeyler yapmanız gerekiyor.

Yeni bir ASP.NET solution oluşturup projeleriniziniz bu solution altında toplanır

Her projedeki routing ayarlarını aşağıdaki gibi yapılır.

1. Projenin Route Tanımı

routes.MapRoute(
name: "Proje_1",
url: "Project1/{controller}/{action}/{id}",
defaults: new { controller = "Home", action = "Index", id = UrlParameter.Optional }
);

2. Projenin Route Tanımı

routes.MapRoute(
name: "Proje_2",
url: "Project2/{controller}/{action}/{id}",
defaults: new { controller = "Home", action = "Index", id = UrlParameter.Optional }
);

Aynı mantığı kullanarak n (sınırsız) tane proje rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Gönderildi : 27/12/2020 12:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bak yazılımcı geldi 🙂 Sağol Erdem, benim anladığım konular değil ne yazık ki, aynı dili konuşamıyorduk.

Gönderildi : 27/12/2020 13:05

Paylaş: