Forum

Windows Server Stan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server Standart 2012 Lisanslama hakkında

20 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,085 Görüntüleme
(@ahmetakarsu)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Bu lisanlama konusunda kafam karıştı.

Windows Server 2012 Standart altında 2 adet sanal makine çalıştırılacağı deniyor bunun anlamı Windows Server 2012 Standart altında 2 adet sanal olarak Windows Server 2012 Standart çalıştırabilirim mi demektir yoksa toplam çalıştırabileceğim sanal makine sayısı 2 adet mi Linux dahil

Teşekkürler. 

Gönderildi : 17/04/2013 00:15

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Windows Server 2012 Standard lisansı ile hyper-v üzerinde lisanslı olarak 2 adet sanal makine çalıştırabilirsiniz (windows server 2003,2008 ya da 2012 olabilir).3 veya daha fazla sanal makine çalıştıracaksanız ek lisans satın almanız gerekir. 

Gönderildi : 17/04/2013 01:12

(@ahmetakarsu)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows Server 2012 Standard lisansı ile hyper-v üzerinde lisanslı olarak 2 adet sanal makine çalıştırabilirsiniz (windows server 2003,2008 ya da 2012 olabilir).3 veya daha fazla sanal makine çalıştıracaksanız ek lisans satın almanız gerekir. 

Anladım 2 Adet Windows Lisansını ücretsiz olarak sanal da çalıştırabiliriz peki 3 ve üzeri sanal makineler Linux olur ise sanallaştırma için ayrı bir lisans satın almamız gerekiyor mu?

Teşekkürler.

.

Gönderildi : 17/04/2013 01:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Burada lisanslanan sanal makina değil sanal makina üzerine kurulan işletim sistemidir. Siz server 2012 standrt ile birlikte 2 adet server 2012 standart lisanslaması yapmış oluyorsunuz. Bu durumda linux v.s. hangi işletim sistemini kuracaksanız örneğin windows7 kurulacak diyelim windows7 lisansına sahip olmalısınız. Linux açısından sorun yok tabi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/04/2013 12:48

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Anladım 2 Adet Windows Lisansını ücretsiz olarak sanal da çalıştırabiliriz peki 3 ve üzeri sanal makineler Linux olur ise sanallaştırma için ayrı bir lisans satın almamız gerekiyor mu?

Teşekkürler.

Hayır eğer gerektiriyorsa linux lisansı almanız yeterli olur.Ama yine de Microsoft müşteri hizmetleri ile görüşmenizde fayda var. 

Gönderildi : 17/04/2013 12:52

(@mhendem)
Gönderiler: 2
New Member

merhaba,

sanalda 2 adet kullanabilmek için illaki Hyper V üzerinde mi çalıştırmamız gerekiyor. Vmware ESXI üzerinde de aynı şekilde kullanabiliyormuyuz.

Gönderildi : 13/11/2013 01:00

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Hayır. Vmware platformu üzerinde elinizdeki lisans adedi kadar kurulum yapabilirsiniz. Bu hak size sadece Hyper-V platformunda sağlanır ki Microsoft'un en büyük avantajlarından birisi de budur.

Gönderildi : 13/11/2013 02:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Yanlış hatırlamıyor ise bu konu daha önce tartışıldı ve netleştirildi. Vmware ortamında yine aynı hakka sahip olmalısınız şeklinde hatırlıyorum. Netleştirmek ve kendinizi rahat hissetmek adına 0212 336 69 99 numaralı Microsoft iletişim hattı, satış öncesi sorular kısmından net bilgi alabilirsiniz.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/11/2013 23:41

(@GorkemAkin)
Gönderiler: 168
Reputable Member

Konunun üzerinden çok üzün süre geçmiş ama benim bu konuda sorum olacaktı.

Windows server 2012 standart r2 olp lisansım var. Standart r2 lerde 2 vm hakkım varmış. Bu hak fiziksel sunucuya kurulan 2012 standart r2 den hariç, 2 tane Windows server 2012 r2 yi sanal makinelere ücretsiz olarak kurabileceğim anlamına mı geliyor. open lisans anahtarını fiziksel sunucuya kurduğum server 2012 standart r2 ye girdim. Peki diğer iki sanal sunucuya hangi lisans anahtarını girmem gerekiyor. Arkadaşlar sanallaştırma konusunda hiçbir tecrübem yok. yanlış bir şey yapıp mağdur olmak istemiyorum lütfen yardımcı olun. 

Gönderildi : 23/10/2014 03:15

(@GorkemAkin)
Reputable Member

Arkadaşlar bu konuda kimse cevap vermeyecek mi?

Gönderildi : 23/10/2014 16:10

(@EmreGOZTURK)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Aslında yukarılarda ki postlar da açık bir şekilde anlatılmış ama tekrardan özetleyeyim.

Eğer ki windows server 2012 lisans satın aldıysanız. 1 Fiziksel 'e kurulum yapıp üzerine Hyper-V ile sanallaştırdığınız da iki adet sanal işletim sistemi kurma hakkına sahipsiniz.

Vmware tarafında bu geçerli değildir. 

Gönderildi : 23/10/2014 16:28

(@GorkemAkin)
Reputable Member

Emre Bey cevabınız için teşekkürler. Benim anlamadığım kısım lisans anahtarı olarak fiziksel sunucuya kurulum yaptığımız anahtarı 2 adet sanal makinede de kullanabiliyor muyuz?

Gönderildi : 23/10/2014 18:03

(@EmreGOZTURK)
Estimable Member

Evet kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 23/10/2014 18:22

(@serkanates)
Gönderiler: 1284
Üye

Aslında yukarılarda ki postlar da açık bir şekilde anlatılmış ama tekrardan özetleyeyim.

Eğer ki windows server 2012 lisans satın aldıysanız. 1 Fiziksel 'e kurulum yapıp üzerine Hyper-V ile sanallaştırdığınız da iki adet sanal işletim sistemi kurma hakkına sahipsiniz.

Emre bey verdiğiniz bilgi yanlış. Sanallaştırma tarafında lisanslama mantıkları vmware tarafı içinde aynı. Detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://download.microsoft.com/download/7/7/0/7707E736-4557-4310-9709-87358F7E6D1A/WindowsServer2012VirtualTech_VLBrief.pdf

Gönderildi : 23/10/2014 21:16

(@EmreGOZTURK)
Estimable Member

Emre bey verdiğiniz bilgi yanlış. Sanallaştırma tarafında lisanslama mantıkları vmware tarafı içinde aynı. Detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://download.microsoft.com/download/7/7/0/7707E736-4557-4310-9709-87358F7E6D1A/WindowsServer2012VirtualTech_VLBrief.pdf

Vermiş olduğunuz pdf 'i inceledim. Evet iki adet kurulum yapılabilir ama aktif olarak bir tanesi çalışabilir sadece ve dökümanda da bunu belirtmişler atladığım nokta var ise lütfen uyarınız aksi halde böyle bir yanlışlık çok işime gelir 🙂 

Gönderildi : 24/10/2014 12:03

(@serkanates)
Üye

Lisanslama konusunda Sayı/Sunucu ilkesi geçerlidir. Yapı gereği sunucularınız gerçek olmadığından birkaç fare tıklaması ile istediğiniz bir ortama taşıyabiliyorsunuz. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken şey fiziksel sunucu başına 1 lisans ile 2 adet Windows 2012 Server Standart kullanabileceğinizdir. Örnek vermek gerekirse;

2 adet VmWare hostunuz var. Bunlar ortak bir storage ünitesine bağlı olarak cluster yapıda çalışıyorlar diyelim. Lisans olarak da 1 adet Windows 2012 Standart lisansınız mevcut olsun.

Bu durumda bu lisansınız ile VmWare tarafına 2 adet sanal windows 2012 Standart kurulumu yapabilirsiniz ancak bu 2 sanal sunucunuzda aynı host üzerinde çalışmalı. Eğer 1 tanesini birinci host diğerini ikinci host üzerinde tutarsanız lisanssız kullanım yapmış olursunuz. İkinci hostunuzda da Windows 2012 Standart kullanmak isterseniz bir lisans daha almalısınız.

Şöyle de özetleyebiliriz. VmWare tarafında bütün hostlarınızda Windows 2012 kullanmak istiyorsanız, host başına 1 adet lisans satın almak en mantıklı çözüm olur. Bu bir zorunluluk olmasa da yönetsel açıdan sizi de rahatlatacaktır. Aksi takdirde lisans ile sahip olduğunuz kullanım hakkınızı ilgili tek bir host üzerinde tutmak zorunda kalırsınız. Lisanslarınızı Standart alırsanız lisans/host başına 2 adet, enterprise alırsanız 1 host üzerinde hostunuzun çalıştırabileceği miktarda (sınırsız) sanal makine kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 27/10/2014 16:29

(@EmreGOZTURK)
Estimable Member

Lisanslama konusunda Sayı/Sunucu ilkesi geçerlidir. Yapı gereği sunucularınız gerçek olmadığından birkaç fare tıklaması ile istediğiniz bir ortama taşıyabiliyorsunuz. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken şey fiziksel sunucu başına 1 lisans ile 2 adet Windows 2012 Server Standart kullanabileceğinizdir. Örnek vermek gerekirse;

2 adet VmWare hostunuz var. Bunlar ortak bir storage ünitesine bağlı olarak cluster yapıda çalışıyorlar diyelim. Lisans olarak da 1 adet Windows 2012 Standart lisansınız mevcut olsun.

Bu durumda bu lisansınız ile VmWare tarafına 2 adet sanal windows 2012 Standart kurulumu yapabilirsiniz ancak bu 2 sanal sunucunuzda aynı host üzerinde çalışmalı. Eğer 1 tanesini birinci host diğerini ikinci host üzerinde tutarsanız lisanssız kullanım yapmış olursunuz. İkinci hostunuzda da Windows 2012 Standart kullanmak isterseniz bir lisans daha almalısınız.

Şöyle de özetleyebiliriz. VmWare tarafında bütün hostlarınızda Windows 2012 kullanmak istiyorsanız, host başına 1 adet lisans satın almak en mantıklı çözüm olur. Bu bir zorunluluk olmasa da yönetsel açıdan sizi de rahatlatacaktır. Aksi takdirde lisans ile sahip olduğunuz kullanım hakkınızı ilgili tek bir host üzerinde tutmak zorunda kalırsınız. Lisanslarınızı Standart alırsanız lisans/host başına 2 adet, enterprise alırsanız 1 host üzerinde hostunuzun çalıştırabileceği miktarda (sınırsız) sanal makine kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Bu bilgiyi kimden aldığınızı ve ne zaman itibariyle bu geçerli olduğunu öğrenebilir miyim? Kesin bir bilgi midir? Microsoft müşteri temsilcisine aynı zaman da sordum gelen cevabı da paylaşıyor olacağım. 

Gönderildi : 27/10/2014 17:03

(@serkanates)
Üye

Bu bilgiyi kimden aldığınızı ve ne zaman itibariyle bu geçerli olduğunu öğrenebilir miyim? Kesin bir bilgi midir? Microsoft müşteri temsilcisine aynı zaman da sordum gelen cevabı da paylaşıyor olacağım. 

Emre bey daha önce vermiş olduğum PDF dökümanın 7-13 sayfaları arasında bu konu detaylı olarak anlatılıyor. Ancak en doğru Microsoft Müşteri Hizmetleri verecektir. Ancak aksi bir cevap alırsanız belirttiğim dökümandan bahsedin, bazen müşteri temsilcisi arkadaşlarımız da yanlış anlamalardan dolayı farklı cevap verebiliyorlar 🙂 Konu ile ilgili geri bildiriminizi bekliyor olacağız.

Hazır konu açılmışken lisanslama modelleri ve ihtiyaç tespitlerinde mutlaka Microsoft Partner'larından profesyonel destek alınmasının önemini bir kez daha vurgulayalım. Ayrıca Microsoft Müşteri temsilcinizden talep etmeniz durumunda Microsoft'un yönlendireceği bir çözüm ortağı sisteminizde ücretsiz olarak denetim gerçekleştirip eksiklikleriniz hakkında sizi bilgilendirebilir. Denetim sonucunda firmanız adına bir sertifika oluşturulup sizinle paylaşılıyor, sizde doğru kullanımınızı ilk ağızdan teyid ettirmiş oluyorsunuz.

Dostlukla.. 

Gönderildi : 27/10/2014 19:55

(@EmreGOZTURK)
Estimable Member

Serkan bey bilgilendirmeniz için teşekkürler sizin sayenizde bir yanlışımı düzelttim.

Microsoft tarafından aldığım cevap aynen aşağıdaki şekildedir.

Her hangi bir (vmware,citrix,hyper-v vs.) sanallaştırma platformunda 2 cpuya kadar olan host da standart lisanslarını iki virtual machine kurulum yapılabiliyor. 

Gönderildi : 27/10/2014 19:56

Sayfa 1 / 2
Paylaş: