Forum

Win xp raid yapma

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win xp raid yapma

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
575 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Win7 professional yüklü diskimde yazılımsal olarak raid1 yapabiliyordum.

Fakat xp professional yüklediğim de sp3 yüklü raid1 yapamıyorum.

Xp işletim sistemlerinde raid1 desteği yokmu.Bilgisi olana varmı.

Yazılımsal olarak böyle bir imkan yoksa anakartım " gigabyte ga-p61a-d3" donanımsal olarak xp için raid yapılabilirmi.

Gönderildi : 17/04/2013 02:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba 2 diskinizin olması durumunda yapabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/06/28/windows-letim-sistemleri-dosya-sistemleri-ve-disk-lemleri.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/04/2013 14:28

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey link inceledim,

burada sistem win7 üzerinde anlatılmış.

benim sorum xp üzerinde nasıl yapılacağı yada yapılabilirmi yapılamazmı yönündeydi.

Orada anlattığınız şekilde zaten win7'de yapıyorum onda sorun yok.

sorun xp de.

Diskleri dinamik diske çevirdikten sonra,sağ tuş yaptığımızda yansıtma yada ingilizce sistemlerde mirror çıkmıyor,pasif gözüküyor.

Gönderildi : 17/04/2013 22:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Standart yöntemle XP de raid 1 yapamazsınız 0 olur. XP üzerinde software raid de tavsiye etmem zaten anakartınızda destek varsa kurulum aşamasında disket vs ile sata controller'ın sürücülerini gösterdiğinizde erişebilirsiniz yada nlite ile driver'ları entegre ederek onboard raid dizesine ulaşılabilir.
Yöntem için ise;
http://addto.it/Software-RAID-0-1-5-or-JBOD-Using-Windows-XP-Pro-SP3#Share-your-array-on-a-local-network

Ayrıca konuları doğru başlıklar altına açın lütfen, bu konunun yeri burası değil. Bu konuya dikkat gösterilmesi herkes için iyi olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/04/2013 03:01

Paylaş: