Forum

Win 2008 R2 Data ce...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win 2008 R2 Data center Mysql hatası

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
457 Görüntüleme
(@OzanBEKTAS)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi haftalar,

Elimiz de Win 2008 R2 Data center edition, 1gb ram li vps bir web sunucusu var. Makine belirsiz aralıklarla yeniden başlamakta veya oturum açıldığında windows uyarılarından sisten yeniden başlatmadan kurtarıldı demekte. Yeniden başlama saatlerindeki loglara baktığımda Mysql ile alakalı bir kaç uyarı gördüm. Muhtemelen bununla alakalı bir yeniden başlama oluyor. Fakat fark ettiğim üzere sunucuya uzak masaüstü ile sıkça Adminstrator hesabı şifresi denemesi yapılmakta. Bununla alakalı olarakta bir sıkıntımız var aslında ama şuanda ki ilk çözmemiz gereken durum mysql. Sunucu reset attıktan sonra ortalama 1 dakikada açılıyor fakat mysql servis 30 dakikadan önce açılamıyor, muhtemelen my.ini ile alakalı bir sıkıntı var ama çözemedim açıkçası. Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.

Tam olarak uyarı detayı şöyle;

- System

- Provider
   [ Name]  MySQL 
  - EventID 100
   [ Qualifiers]  49152 
   Level 3 
   Task 0 
   Keywords 0x80000000000000 
  - TimeCreated
   [ SystemTime]  2012-02-06T05:15:40.000000000Z 
   EventRecordID 8696437 
   Channel Application 
   Computer XXX
   Security 

- EventData

Changed limits: max_open_files: 2048 max_connections: 800 table_cache: 619 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

my.ini dosyası şöyle (açık satırlar dışındakileri sildim)

[client]
port=XXX

[mysql]
default-character-set=utf8

[mysqld]
port=3306
basedir="XXX/"
datadir="XXX/"
default-character-set=utf8
default-storage-engine=INNODB
sql-mode="STRICT_TRANS_TABLES,NO_AUTO_CREATE_USER,NO_ENGINE_SUBSTITUTION"
max_connections=800
query_cache_size=33M
table_cache=1520
tmp_table_size=16M
thread_cache_size=38
myisam_max_sort_file_size=100G
myisam_sort_buffer_size=12M
key_buffer_size=48M
read_buffer_size=64K
read_rnd_buffer_size=256K
sort_buffer_size=256K
innodb_additional_mem_pool_size=2M
innodb_flush_log_at_trx_commit=1
innodb_log_buffer_size=1M
innodb_buffer_pool_size=69M
innodb_log_file_size=19M
innodb_thread_concurrency=8

Gönderildi : 06/02/2012 14:19

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Mysql ve RDP portuna uzaktan erişimi kapatmayı denediniz mi sürekli olarak mysql şifre denemside yapılıyor olabilir. 1 GB ram biraz az bir ram key_buffer_size=48M arttırmanız gerekecektir ama buda beraberinde bazı sorunları getirebilir. Öncelikle portlarınızın erişimlerini limitlemeniz faydanıza olacaktır.

Gönderildi : 06/02/2012 14:31

(@OzanBEKTAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Özgür bey, 1gb ram için nekadar key_buffer_size tavsiye edersiniz. Mysql'e uzaktan bağlanma girişimi aklıma gelmemişti açıkçası, onu kapatacağım. Fakat rdp kapatamam ne yazık ki. Şimdi aklıma geldi, port değiştirme işlemi yaptıktan sonra web siteleri üzerinden yapılabilen basit port taramalarda çıkıyor hangi portların açık olduğu. Bunu engellemenin bir yolu varmıdır. Kısaca rpd portunu 1111 yapsam bunu başka birisinin çözememesi için sunucu önüne cihaz yada 3 party yazılım koymadan ne yapabilirim.

Gönderildi : 06/02/2012 16:24

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Portunuzu değiştirmeniz geçici bir çözüm olabilir. Bundan daha önemlisi bu porta erişimi belli ip adresleri için yapmanız olacaktır. O zaman portu değiştirmenizede gerek kalmaz.

Gönderildi : 07/02/2012 14:28

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

MySQL optimizasyonu veritabanı kullanımına göre değişiyor bunun için toollar var SQL sunucusunda tool belli bir süre çalışarak önerilerde bulunuyor.

Gönderildi : 07/02/2012 18:45

(@OzanBEKTAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Özgür bey ilginize teşekkürler.

Gönderildi : 08/02/2012 16:11

Paylaş: