Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 Standart Edition Hyper V Lisans

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
338 Görüntüleme
(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Windows Server 2008 Standart edition'da  Hyper-V üzerine 1 adet sanal makineyi lisanslı olarak kurabiliyorum diye biliyorum.Ancak katıldığım bir microsoft seminerinde sanala kurulum yaptıktan sonra fiziksel üzerinde herhangi bir rol olmaması(DHCP,DNS,AD,FAX Server,File Server vb.) gerektiğini aksi takdirde lisans ihlaline gireceği söylendi.Yani fizikselde sadece Hyper-V rolü olacakmış.Şimdi konuyu tam olarak size sormak istiyorum.Windows Server 2008 Stn ile fiziksel sunucuma kurulum yaptım.Üzerine ADDS ve DHCP server kurulumu yaptığımı varsayalım.Belli bir süre sonra fiziksel server ımı tam anlamıyla kullanamadığımı ve sanala kuracağım yeni server üzerine bir kaç ek uygulama kurmaya karar verdim.Bu durumda ne yapmam gerekecektir.Yani bu piyasada bahsedilen standart editionda 1 fiziksel + 1 sanala kurulum yapabilirsiniz söylemini uygulayabilir miyim?

Gönderildi : 03/12/2011 16:14

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Server 2008 ana sunucu üzerindeki yazılımlar ile ilgili bir kısıtlama olduğunu sanmıyorum. Siz bu bilgiye neredn ulaştınız. Aman genel olarak hyper v kurulu makina üzerinde direk servisler çalıştırmak pek önerilmez. Kullanılacak sevislerin tümü Hyper V üzerindeki sanal makinalarda kullanılırsa daha sağlıklı olur diğer türlü ana makinada oluşacka bir sorun çözümü için alacağınız aksiyon arka plandaki Hyper V üzerindeki tüm makinaları etkileyecektir.

Gönderildi : 03/12/2011 16:30

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu bilgileri Kocaeli'de HP,Arena ve Microsoft'un düzenlediği bir seminerden aldım.Yani size sorduğum soruyu microsoft u temsil eden kişiye sordum ve verdiği cevap yukarda aktardığım gibi.Eğer böyle bir durum söz konusu ise microsoft kelime oyunundan başka birşey yapmıyor demektir.Hyper-V üzerinde kurmak için ayrıca lisans almak istemediğim için bu hakkı kullanmak istiyorum.Sunucum 16 core lu ve 16 GB ram var.Ben bu sunucuyu DC ve SQL server olarak kullanıyorum.Tam anlamıyla sunucu tam yükte kullanılmıyor diyebilirim.Bu yüzden sanala kuracağım server üzerinde de bir kaç uygulama aktif etmek istiyorum.Ama böyle bir sorun var 🙂 ne diyelim 🙂

Gönderildi : 03/12/2011 16:44

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Dün Microsoft u aradım ve konu ile ilgili sıkıntımı dile getirdim.Onlarda aynı şeyi söylediler.Yani Hyper-V kurduktan sonra fiziksel üzerinde herhangi bir rol kalmamalı aksi takdirde lisans ihlaline giriyormuşş..Bu microsoft laf kalabalığından başka bir şey yapmıyor.

Gönderildi : 06/12/2011 13:23

Paylaş: