Forum

Windows 10 Standart...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 Standart Hesapta Programı Yönetici Çalıştırma Sorunu

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
6,562 Görüntüleme
(@istek61)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Eskiden rahatlıkla yaptığım şeyler windows 10'un yeni sürümleriyle birlikte biraz daha zorlaşmaya başladı.

Şöyle bir sorunum var.
Standart hesaptaki x.exe gereksinimleri gereği yönetici olarak çalıştırılması gerekiyor.
standart hesapta da administrator paraloası istememesi için;

Dosya / Özellikler / Güvenlik sekmesinden
Tüm nesne yönetimlerine Tam denetim izni veriyorum.
Computer/MevcutUser nesnesini ekleyip onada tam yetki veriyorum.
yinede standart kullanıcıdayken yönetici izni istiyor.
Standart Kullanıcıya bu konuda sadece x.exe için nasıl yetki verebilirim ?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/02/2021 21:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Veremezsiniz, o yazdığınız yöntemle olmaz. Bir exe yönetici hakkı istemiyor sadece bazı klasörlere yazma da sorun yaşıyorsa o tip yetkiler vererek halledilir ancak yönetici hakkı istiyorsa bir şekilde devralmak zorunda, forumda bu konu örnekleriyle çok fazla var yapılabilecekleri arayarak seçebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2021 03:04

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sahiplik

Forumda bu konu hakkında bilgi bulamadım fakat sahiplikleri de verdim.
dosyayı çalıştırdığımda yine de administrator şifresini istiyor.

bende neden sahiplik veremediğimi anlamaya çalışıyorum.

Gönderildi : 20/02/2021 12:38

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Dediğim gibi runas olarakta aratabilirsiniz.
https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/541928/
https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/local-admin-yetkisi-olmadan-kurulum-yapabilmek/
https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/537302/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2021 16:39

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

denemek için kendi bilgisayarımı aynı sisteme çeviriyorum. bazı runas lar mantıklı geldi. deneyip dönüş yapacağım ilginize teşekkür ederim.
okul zamanı çocukları sınırlamak için bazı önlemler almaya çalışıyorum.
inşallah komplike bir hale getiririm. birçok ailenin işine yarayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2021 17:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Home ortamı için uğraşıyorsanız bu tip şeylere bunun yerine family features uygulamanızı tavsiye ederim. Sınırlamaktansa limitleri belirlemek, denetim altında tutmak daha iyidir. Ailelerin denetimi önemli öğrenip dahil olmalılar bir şekilde sürece. Yoksa sınırlamaya çalışmanız çözüm değil web de herşey var çocuklar neyi nasıl kaldıracaklarını buluyorlar. Caydırıcı olan bir kere yaptık oldu artık halledemezler değil bunu yapmışsın niçin yaptın demektir okullarda dahil.:)

Gönderildi : 20/02/2021 17:49

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aslında sistem family aile oturumu olarak kurulu
genel olarak süre ayarları vs. işime yarıyor.
normal programlarında kuramıyorlar
fakat client tarzı programları çatır çatır kuruyorlar
roblox oyunu yada zoom gibi

grup ilkelerinden windows installerı kapatmayı denedim naptıysam kuruluma engel olamadım
işin içinden çıkamayıncada kulagımı tersten kaşıdım
yine grup ilkelerinden sadece belirtilen programları çalıştırı seçtim.
bu sefer daha çok programa yetki vermek zorunda kaldım 🙂

Gönderildi : 20/02/2021 18:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

"fakat client tarzı programları çatır çatır kuruyorlar"
home veya kurumsal da base olarak buna engel olamazsınız maalesef o yazılımlar özel olarak o şekilde yazılıyor.:) Bunun için kurumsalda 3rd çözümler var ancak home'a uymaz malum. Yani nasıl ki bizler siem vs log, hareket denetimi yapıyorsak bireyselde de aile denetimi şart. Kurumsal politikalar öncül olarak ilk başta sözel, yazılı, felsefidir.:)
White-Black list yöntemiyle sonsuz çözmek mümkün değil bana göre. Zaten bulacağınız çözümler single OS üzeri olacak çocuklar sıkılaştırıldıkça OS'u manupüle etmeyi öğreniyor.:)

Gönderildi : 20/02/2021 19:21

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

evet çocuklara sürekli arka kapılar yarattırıyoruz 🙂

İbrahim bey sorunu şöyle çözdüm
runas /user:ASUS-NOTEBOOK\Administrator /savecred "C:\Program Files\Zula\zula_launcher.exe"

fakat bunun için Administrator local userını aktif etmek zorunda kaldım.

normalde yönetici hesabım online hotmail hesabımdı
runas /user:[email protected] /savecred "C:\Program Files\Zula\zula_launcher.exe"

bu şekilde girdiğimde pin şifremi kabul etmiyor.
mail şifremi girdiğimde de 704 hatası verip "yükseltme gerekiyor" diye bir uyarı veriyor.
bu işlemi mail hesabımla nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 20/02/2021 23:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Bu konular için geçerli iki yöntem var

1 - Local admin hesabı vermenize rağmen application control yapan uygulamalar. Bunlar biraz pahalıdır.

2 - Domain Users için ilgili exe' nin çalışması için gerekli izinleri kayıt defteri ve dizinlere vermek. Bu izinleri öğrenmek biraz zahmetli. Bunun için processmon ile ilgili exe' nin çalıştırdığınız zaman yazmaya çalıştığı kayıt defteri dizinleri ve pathleri öğrenip sonra domain users için buraya izin vermeniz yeterli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2021 14:01

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner
Teşekkür ederim Hakan Bey. Net cevaplarınızla işinize ne kadar hakim olduğunuz belli. bu konuda size çok güveniyorum.
yine ilginize çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim.

Birde nereye yazacağımı bilemedim ama web sitenizde birkaç gözle görülür sorun var.
Chrome browser kullanıyorum
1) login olduktan sonra sağ üst köşedeki isim türkçe karakter büyük harfleri ? yapıyor.
2) ajax tarzı çalışan bileşenler çalışmıyor. ( bildirim zili, mesaj düzenle butonu, cevapla sürekli loading dönüp duruyor.)

Gönderildi : 21/02/2021 23:30

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas

evet Onu da gördüm fakat net bilgiye de hakim olmak adına her şeyi manuel yapmaya çalışıyorum 🙂

sorunu çözdüm de online hesap üzerinden yetki veremedim. local administrator hesabını aktif ettim 🙁 kullanmadığım şeyi görmek hoş olmuyor 🙂

Gönderildi : 22/02/2021 12:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yukarıda yazdığınızı görmüştüm ama kaldı. Pin kodunun local credential da işlememesi normal. Email bilgisi üzerinden de oluşturamazsınız muhtemelen denemişsiniz olmamış zaten. O tip bir deneme yapmadığım için bilemiyorum mic. account'ları ile olur mu ancak local account name'i öğrenmelisiniz. Users altına oluşan hesap ismiyle deneyin yada net use ile listeleyin görünen ad ile çalıştırın runas parametrelerinizi.

Gönderildi : 22/02/2021 14:43

(@istek61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yeni konu açmamak için buraya yazıyorum. konuyla bağıntılı yine sorun yaşadım.

misafir hesaptan bir programı açmam gerekiyor ama yönetici izni istiyor.

komutu bilmiyorum ama sallıyorum. 

netuser c:\pogram.exe -a "administrator" -p "şifrem"

bunun gibi bir komutla vbs yada bat olarak yönetici çalıştırmam mümkün mü ?

Gönderildi : 29/12/2022 20:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

net user komutunun program çalıştırma gibi bir yeteneği yok önceki yorumlardan runas kullanımını biliyorsunuz zaten ancak guest hesap, grubunda işe yaramayabilir. Guest, Users grubundan daha fazla sınırlı yetkilere sahip 3rd ile felan devralamayabilir bunlar pek kurumsal da denediğimiz şeyler değil. Deneyin olmuyorsa pek şansınız yok demektir.

Bu arada onu çözmüşsünüzdür muhtemelen eski bir sorunuzun cevap mic. mail hesabı fiziksel local machine yetkilerine sahip değil yani yine yetki devri yapamazsınız sadece local admin bir hesaba bağlanabiliyor o da görünen ad gibi birşey oluyor authentication da kullanılmış oluyor.

Gönderildi : 29/12/2022 23:17

Paylaş: