Forum

local admin yetkisi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

local admin yetkisi olmadan kurulum yapabilmek

10 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,637 Görüntüleme
(@HalilibrahimUSTA)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Sahada çalışan teknisyenlerimiz var.
Yurtdışı bir firmanın birkaç paket sürekli setup şeklinde güccellenen yazılımları mevcut.(yazılımlar kendi içersinde güncelleme yapmıyor. Setup indirip tekrar kurmak lazım). Teknikyenler bu yazılımları güncel olarak kullanmak zorundalar.

Teknisyenlerin local admin yetkileri olmadığından biz bağlanıp kurulumları yapıyoruz.(kendi local admin bilgilerimizi girerek) Ve bu bizim için fazladan iş yükü.

Local admin yetkileri olmayan ama belirli setup paketlerini kurabilmeleri için bir çözümümüz olabilir mi ?(SCCM haric). Vpn üzerinden bağlanıp storage den veri çekebiliyorlar.

Tecrübelerinizden yararlanmak isteriz.

Gönderildi : 27/02/2020 08:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Bu konuda forumda çok fazla giri var makelede var runas aramız gerekenlerden birisi.
Örneğin sabit .exe konumlarında batch file hazırlayıp verebilirsiniz onlara. Burada handikap yetkili şifreyi görebilirler kurulum için yetkili bir hesap bilgisine ihtiyaç var. Hazırladığınız batch'i to exe tool'ları ile exe olarak teslim ederseniz göremezler.
Diğer daha kolay yöntem ise pdq deploy gibi araçlarla setup'ları siz merkezi olarak kullanıcıya kurabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/02/2020 10:03

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Hocam runas'de savecred parametresi kullanarak bat dosyasını çalıştırdığınızda, şifre bilgisini bir kere girdiğinizde hesap bilgilerini windows kimlik bilgileri kısmına kaydediyor. Hazırlayacağınız bat dosyasının içine eklemeye gerek kalmayacak. Ve böylelikle kullanıcılar şifreyi göremeyeceklerdir..

Gönderildi : 27/02/2020 16:54

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba aşağıdaki gibi bir kod oluşturdum. ama 2. satırda credentials bilgilerini eklememe rağmen 3. satırda yine şifre istiyor. Bunu aşmamızın bir yolu var mı dır ? Şifreyi girdikten sonra bir dahaki .bat dosyası çalıştırmasında sormuyor ama ben 1. işlemde de sormamasını istiyorum.

Robocopy /E \\ortak\kurulum_dosyalari\CDM "C:\Setups\
cmdkey /add:DOMAIN /user:[email protected] /pass:1234
runas /profile /savecred /user:[email protected] "cmd.exe /k C:\Setups\CDM.exe"

Gönderildi : 06/03/2020 15:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

İşlem sırasını ters yapmalısınız. copy yetki istiyorsa orada da başta yetki almanız gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2020 17:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bu kurulum dosyasının değiştirdiği dizin ve kayıt defteri için yetki vermeniz yeterli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2020 23:14

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba. dosya kopyalama ve açma alanında bir sorunum yok. suanlık yaşadığım tek sıkıntı cmd ekranında parola sormasıdır. bunu bir türlü aşamadım. söylediğiniz yöntemler için örnek kod paylaşma imkanınız olur mu acaba

Gönderildi : 09/03/2020 09:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @HalilibrahimUSTA

merhaba. dosya kopyalama ve açma alanında bir sorunum yok. suanlık yaşadığım tek sıkıntı cmd ekranında parola sormasıdır. bunu bir türlü aşamadım. söylediğiniz yöntemler için örnek kod paylaşma imkanınız olur mu acaba

Bu normal bir durum aksi halde kodun içerisinde şifre görünür ki bu istenilen bir durum değildir, zaten size bu işin doğru yolunu söyledim ama sanırım o yöntem daha zor geldi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2020 09:23

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzunerc bey merhaba. .bat dosyalarını .exe haline getireceğim için içersindeki şifre görünür hale gelmeyecek.

ben açıkcası sizin önerdiğiniz yöntemi anlayamadım.

istediğim sahada çalışan admin yetkisi olmayan bir çok personel bat dosyasına tıklayınca otomatik setup dosyalarını kurabilmesi.

kayıt defteri ve klasör yetkisini hangi alanda yapacağım ?

Gönderildi : 09/03/2020 09:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

1 - GPO ile bu kullaıcılara Folder bölümünden Program Files için write izni verin

2 - Bu programın hangi kayıt defteri bölümlerini değiştirdiğini öğrenin ve yine gpo ile bu alanlar için sınırlı kullanıcıya write izni verin

Bu sayede sınırlı kullanıcı artık bu programı istediği gibi kurabilir.

Gönderildi : 09/03/2020 11:42

Paylaş: