Forum

Bitlocker-Encyrpted...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bitlocker-Encyrpted olmayan, ancak aktif olan kullanıcılarda kaldırma

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
667 Görüntüleme
(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kullanıcılarımızda bir program aracılığı ile disk encryption çalıştıracağız, program bitlocker altyapısı ile çalışıyor.

Ancak AD'de bulunan bazı cihazlarda, bitlocker'ın etkin, ancak diskin encryption'ının başlamadığını gördük. Bu yüzden programı çalıştıramadık.

Toplu olarak , etkinleştirme bekliyor'dan bitlocker kapalı haline nasıl getirebiliriz kullanıcılarda ? Encryption'ı başlatıp, tekrar kapatırsak oluyor, ancak saatler süren bir süreç, zaten encryption olmayan bilgisayarı encrypted hale getirip tekrar aktif hale gelmesi yerine, direkt devre dışı bırakmak istiyoruz. Cihaz üzerinde dahi bulamadım.

Bu olmaması gereken ekran, etkinleştirme isteniyor olarak bekliyor.

BitlockerEkrani Etkinlestirme

İstediğimiz statü;

BitlockerEkrani OlmasiGereken

Çok teşekkürler

Gönderildi : 12/09/2023 12:03
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Ben pek anlayamadım MBAM işinizi çözer mi.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/security/operating-system-security/data-protection/bitlocker/bitlocker-management-for-enterprises

Bitlocker yönetim yolları.

learn.microsoft.com/en-us/windows/security/operating-system-security/data-protection/bitlocker/bitlocker-use-bitlocker-drive-encryption-tools-to-manage-bitlocker

PS ile merkezi yönetebilirsiniz fakat sorgular oluşturup oturup batch'ler yazmalısınız.

Policy gibi birşey düşündüyseniz gpo option aç, kapa şeklinde çalışır anlayabildiysem şayet sizin command işletmeye ihtiyacınız var gibi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2023 01:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

GPO ile kapatabilirsiniz.

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > BitLocker Drive Encryption > Fixes Data Drives.

Deny write access to fixed drives not protected by BitLocker - Disabled

Yada yine GPO ile servisini durdurabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2023 09:53

(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Disable-BitLocker -MountPoint "C:"

Komutu Powershell'den dağıtılarak bu sorun olan kullanıcılarda kapalı hale geliyor.

GPO'ya gerek kalmadı, program aktif hale geldiği için artık acılmıyor

Teşekkürler

Gönderildi : 13/09/2023 13:55

Paylaş: