Forum

QNAP 433 için Toshi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] QNAP 433 için Toshiba mı WD mi önerirsiniz?

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
624 Görüntüleme
(@YildizSerkan)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar herkese,

QNAP TS-433-4GB ürün alacağım, tavsiye edilen diskler arasında benim disklerim yer almıyor sanırım bu sorun değil o listedekiler sadece test edilmiş diskler olduğu için öneriliyor.

Yanlış biliyorsam lütfen düzeltir misiniz? Liste dışından bir diski tanımaması söz konusu mudur?

Benim alabileceğim 2 adet disk bulunuyor bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?

1. Toshiba 3,5" N300 6TB 128MB 7200RPM HDWG460UZSVA

2. WD PURPLE 3,5' 6TB 256 MB SATA WD64PURZ Surveillance, SATA 3, 7/24, 6Gb/s,RAID

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/01/2024 16:19

(@onurgrgn)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhaba

Qnap genelde WD red serisini öneriyor. Ben bu zamana kadar wd red serisini kullandım. Hiç bir sorun yaşamadım. 

Gönderildi : 27/01/2024 00:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, üretici bile burada sorumluluk almıyor, özetle deneyin ama bir sorun olur ise, veri kaybı yaşanır ise veya diskler zarar görür ise kesinlikle destek alamazsınız.

QNAP Turbo NAS Software User Manual

Özetle lütfen listedeki diskleri kullanın, eğer önemli veriler yok ise o zaman elinizdeki diskleri kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2024 21:49

(@YildizSerkan)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Cevabınız için teşekkür ederim, firmanın önerdiği diskler TR'de kısıtlı sayıda ve maliyetleri diğerlerine göre oldukça yüksek, sıradan ortak kullanım dosyalarını depoyalacağım. 2 disk alıp raid 1 yapısı ile bir diski sürekli yedeklemeyi planlıyorum.

Burada anladığım kadarıyla tek sorun önerilen diskler dışındaki diskler evet çalışır herhangi bir uyumsuzluk yaratmaz ama test edilmediği için her an veri kaybı olabilir oluyor sanırım.

Gönderildi : 27/01/2024 21:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Son cümlene evet diyemiyorum işte, üretici dahil kimse sorumluluk almıyor, özetle risk sende, kağıt üzerinde öyle gibi ama ben %100 durum böyle şeklinde bir ifade görmedim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/01/2024 17:37

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba @YildizSerkan;

Konuyu sadece veri kaybı olarak yorumlamak da doğru değil. Temel görevi depolama (storage) olan bir sistem üreticinin önermediği disk kullanımında, ileride başka bir durum için açacağınız çağrı kayıtlarına da dönüş alamayabilirsiniz. @hakanuzuner hocam net ifade etmiş. Kullanabilirsiniz ancak sorun çıkarsa destek alamayabilirsiniz.

Gönderildi : 28/01/2024 17:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Model özelinde konuşmuyorum genel diyelim bu konu geçmişte ki gibi değil 3-4 yıldır artık SMR (ucuz, yüksek kapasiteli), CMR diskler var bütün üreticilerde. SMR diskler NAS'lar, Raid ortamları için uygun değil çeşitli defalar NAS üreticileri bunları blog, bültenlerinde yazdılar zaten Disk üreticilerin hatalı politikasını, tipi gizleyip yazmamayı NAS'cılar patlattı sayılır. O yüzden HCL listleri daraldı, üreticiler smr diskleri list'lerine ya yazmıyor yada altlara bir yerlere perf. güvenirlilik uyarısını sayılı model için yazıyorlar.

HCL list'lerin yoğunluğu da zaman, ürün karlılık-maliyetlendirme ile ilgili genellikle. NAS üreticilerine o günün bütün serileri disk üreticilerinden free gidiyor fakat sonradan çıkan modellerle ucuz NAS'ların list'leri pek güncellenmiyor. Disklerin en temel spec birimleri, sector sınıfları değişmedikçe geniş bir zaman aralığında diskleri NAS'lar genellikle görür model ve hw spec smart üzerinden çekiliyor. 
Mesela bir önceki nesil NAS'lar 4k hd persector yeni yüksek kapasiteli diskleri görmeyebilir uzun vadeli nesil aralıklarıyla bu durumlar hep olur. Bu tip çok detay bilgiler ürün detay kataloglarında zaten yazıyor ama kişi neye bakması gerektiğini bilmiyorsa satırları atlamış oluyor doğal olarak.
Bu işin 2 temel yolu var; ya bu işin detayları öğrenilecek alım döneminde piyasa ürünleri tek tek detay incelenerek karar verilecek yada üreticinin hcl list'inin kolaylığına, blog, forumlardan aynı cihaz modeliyle deneyenlere sığınılacak, olmazsa satın alınıp denenecek. Başka kolay bir yolu yok benim cihazlara toplu alım dönemlerinde disk model seçimleri neredeyse 2-3 gün sürüyor. Yıllar içinde model spec pdf doc'larıyla dolu koca bir klasör oluştu normal zamanda hiç bir işe yaramıyor. Başkasının işine de yaramıyor her cihaz kendi içinde değerlendirilmesi gerekiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2024 22:23

Paylaş: