Forum

Qnap TS-431 Disk So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Qnap TS-431 Disk Sorunu

4 Yazılar
4 Üyeler
1 Likes
369 Görüntüleme
(@kn0w)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2015-2016 Tarihleri gibi kurmuş olduğumuz sistemde disklerden biri hata verdi şimdi aynı seri disk bulamıyorum aşağıya sorunu ve raid türünü görseli ekliyorum disk değişimi için hangi seri almalıyım ve durumu nasıl sonuçlandırabilirim. 

Teşekkürler.

nas sorun 2
nas sorun 1

Gönderildi : 27/12/2023 16:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Sizin için disk araştırmaz kimse yöntemi söyleyelim siz tarayın deneyim kazanmış olursunuz. Öncelikle modelin full datasheet'ini indirin ana spec'leri not edin. Önemli değerler rpm, cache, logical sector, transfer rate, seeking time'lardır. Sonra öncelikle aynı marka da serinin güncel modellerinin sheet'iyle kıyaslayın, benzer ise satın alıp takın, yedeğe de disk alın tabi ki, Raid5 ise kendi parity repair eder süreç sonlanır. 
Benzerini bulamazsanız tümünün TBW ömürleri sonlara yaklaşmıştır 4 disk alın sırayla değiştirin yada backup, yeni kurulum, restore süreci işletin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2023 21:30

(@dck34)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhabalar,

Distribütör tarafından daha net ve doğru bilgileri alabilirsiniz. 

Konu veri olduğu için farklı disk veri bütünlüğünü riske atabilir. Farklı marka ve model diskler, farklı sürücü yazılımlarına sahip olabilir. Bu, RAID yazılımının diskleri düzgün bir şekilde yönetmesini zorlaştırabilir.

Aynı diski bulamıyorsanız üretici/satıcıyla iletişime geçip. Dikkat etmeniz gereken hususları öğrenmeniz gerekir. 

Bildiğim kadarıyla - Tercih edeceğiniz diskin boyut-performans ve teknolojisi aynı olmalı.

Gönderildi : 27/12/2023 23:24

(@onurgrgn)
Gönderiler: 23
Eminent Member

aynı sorunu bende yaşadım. Diskler eski olduğu için aynı seri numarasını bulamadım. internette seri numarasını aratsanız bile çoğu yanlış veya sahte çıkıyor. Bende 6 diski değiştirdim. 

Gönderildi : 29/12/2023 01:34

Paylaş: