Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 5.0 performans problemi

17 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
430 Görüntüleme
(@onersezgin)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ibm x3650 bir server aldık var olan ibm x series 346 server da bulunan 2003  terminal server ımızı convert ederek  x3650 üzerindeki esxi ye ekledik.

12gb ram bulunan xeon e-5 2620 cpu lu bir server bu fakat sürekli ve kısa süreli donmalar yaşanıyor.Bazen bir dosyaya sağ click yapınca bile bekliyor 

takıldığı zaman task manager ı açık tutarak cpu ve ram kullanımına bakıyorum cpu %30 seviyelerinde ram ise 9gb boşta görünüyor.

vmtools yüklü çift ethernet kartı takılı  fakat eski x346 serverdan aldığımız performansın yanına yaklaşamıyoruz.Biraz evvel access programı kurdum tam 43 dk sürdü.

Nasıll bir yol izlemeliyim ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/05/2013 01:35

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Disk tarafında bir problem olabilir.Başka bir sanal sunucu kurup onun üzerinde gözlemleme yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 24/05/2013 12:11

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Sunucunuzun VMware ile uyumlu olup olmadığını aşağıdaki linkten kontrol edebilir misiniz?

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

Sorun sanki donanım kaynaklı gibi duruyor. Ama direkt şudur demek zor.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/05/2013 16:10

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tolga bey

Sistem uyumlu gözüküyor x 3650 zaten yeni alındı.Kurulumuda ve fizikselden sanala geçişişlemlerini IBM in en büyük distribitörlerinden biri yaptı. 

Gönderildi : 27/05/2013 16:36

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Sorun Firmwarede gibi gorunuyor,  IBM en son cikan firmwarelerini yukleyin, tabiki yedek alin ilk once, bide vmkernel logs bakmak lazim,

eger sorun yoksa, yeni bir vm olusturun , hizini test edin,  eger hizliysa sorun VM dedir. Convert edilirken belki bir iki dosyayi kacirmis olabilirsiniz.

Kolay gele

Gönderildi : 28/05/2013 06:23

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ferhat Bey önerilerinizi uygulayıp geri dönüş yapacağım 

teşekkürler.

Gönderildi : 28/05/2013 17:49

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Latency değerlerini kontrol edermisiniz lütfen. Detaylı açıklamayı aşağıdaki link'den bulabilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/vmware-performance-charts-ve-disk-troubleshooting.html

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 30/05/2013 20:57

(@Murat_GUL_)
Gönderiler: 10
Active Member

Ferhat beyin söylediği gibi bu performans düşüşü firmware den kaynaklı gözüküyor IBM in sitesinde firmware in en güncel halini nasıl oluşturabileceğiniz anlatılıyor ekran görüntülü bir anlatım da Ersin CAN arkadaşım tarafından internete konuldu veya konulacak.Bu firmware i oluşturup CD ye burn ettiğinizde, ESX server ınızı bu CD ile birlikte boot ederseniz sonrasında bu performans artışını hissedeceksiniz Bu işlemler 1 saat sürebilir sabırla bekleyin sonuca değecektir. Cihazın yeni olması sizi aldatmasın takılı diskler eski olabilir veya firmware update i yüklenmemiş olabilir.

kolay gelsin.

Murat GÜL

MCSE 2012 -Private Cloud

MCSA 2008&2012

VCP 5.0

MCITP 

Gönderildi : 02/06/2013 01:48

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

IBM Firmware Update

http://www.diabolikss.com/ibm-updatexpress-ve-ibm-bootable-media-creatorbomc/

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2013 03:18

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

önerilerinizi dikkate alarak firmware güncellemesini yapacağım server sürekli kullanıcılar ın rdp oturumlarıyla bağlandıkları bir server olduğu için ancak bugün yapma imkanı verdiler.Şöyle bir sorum olacak sacma gelebilir özür dilerim, burada bulunan makalede anlatıldığı şekilde cd yi oluşturdum ve updateleri aldım.kafama takılan bu cd ile server ı mı boot edeceğiz yoksa bu cd ile sanal server ı mı boot edeceğiz ? 

Bu konuda bilgi verebilirmisiniz.

Teşekürler. 

Gönderildi : 20/06/2013 17:32

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Sanalda çalışan sunucuları kapatıp, fiziksel sunucuyu bu CD ile boot etmeniz gerekmektedir.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/06/2013 20:50

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Server ın firmware updatelerini sizlerin önerileri doğrultusunda update cd si ile güncelledim fakat bir değişiklik olmadı.

Tayfun Bey in söylediği değerleri kontrol ettim  şu şekilde :

Kernel Command latency : Min:0    max :13  ortalama :1.272

Physical Device latency :   Min:1    max:26   ortalama:7.383

Tayfun bey in makalesinde belirtilen önerilen değerler i ortalama değerler ile karşılaştırdığımda normal gibi ama maximum değerler ortalamanın çok üzerinde gözüküyor bu bir problem midir ?

teşekkürler.

Gönderildi : 08/07/2013 18:01

(@tayfundeger)
VMware Guru

Merhaba

Server ın firmware updatelerini sizlerin önerileri doğrultusunda update cd si ile güncelledim fakat bir değişiklik olmadı.

Tayfun Bey in söylediği değerleri kontrol ettim  şu şekilde :

Kernel Command latency : Min:0    max :13  ortalama :1.272

Physical Device latency :   Min:1    max:26   ortalama:7.383

Tayfun bey in makalesinde belirtilen önerilen değerler i ortalama değerler ile karşılaştırdığımda normal gibi ama maximum değerler ortalamanın çok üzerinde gözüküyor bu bir problem midir ?

teşekkürler.

Merhaba,

Anlık kaç olarak gösteriyor peki?Yani şuanda Latest değeri kaç?

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 08/07/2013 18:17

(@cemiscen)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Merhaba, 

Mevcut onerilere ek olarak sanal makineler uzerinde de bir takim tuning'ler (performans amacli degisiklikler) yapman gerekebilir.

1) fiziksel sunucuyu sanal sunucuya cevirdigin icin (p2v) tavsiyem gereksiz olan tum IBM x346 driver ve applicationlarini/uygulamalarini uninstall  etmen olacaktir. Bunun yaninda bazi ekstra servisleride kapatabilir (wireless gibi) ve gereksiz olan com port ve benzeri aygitlarida vm'den cikarabilirsin.

2) windows 2003 ile yasanan disk alignment sorunu sunucular ve storage uzerinde performansa negatif etki edebilmekte.

3)cok fazla detay goremedim mesajinda ama eger terminal sunucun (vm) ESX hostun NUMA degerlerinin uzerinde ise NUMA nodelarina ait RAM'ler arsinda ki iletisim performans olumsuz etki edecektir.

4)Eger VM uzerinde birden fazla disk varsa bunlari farkli SCSI portlar uzerinde calistir. Or. 1.disk SCSI 0,0 ise ikinci diski 1,0 gibi set et. Eger tek bir disk varsa bile "Virtual Memory/Swap" icin yeni bir disk (SCSI 1,0 gibi) olusturup onun uzerine virtual memory olusturmani tavsiye ederim. Tabii "c" drive uzerindeki swap ihtiyacin kalmayacak o yuzden onun icin "none" opsiyonunu secmeni oneririm.

5)Kullandigin disk altyapisi ile bilgide yok belki SSD drive kullanarak cozumde olusturabilirsin. Tabii SSD lokal olarak kullanirsan yedekleme isinide mutlaka calistiriyor olman gerekir.

Gönderildi : 09/07/2013 06:34

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tayfun Bey

Performans tablosunun görüntüsünü aşağıdaki adrese yükledim.

Gönderildi : 09/07/2013 15:36

(@tayfundeger)
VMware Guru

Tayfun Bey

Performans tablosunun görüntüsünü aşağıdaki adrese yükledim.

Merhaba,

Peki ozaman şu şekilde yapalım.

Öncelik ile guest üzerinde kaç cpu ve memory var, bunları arttırmayı denedinizmi? Performance monitor'den memory'nin baloon durumunu kontrol ettinizmi? Bazen gözden kaçabiliyor guest üzerinde resource tanımlamasında bir limitleme varmı acaba?Cpu,memory ve disk'i kontrol edermisiniz burada. Budurumları kontrol ettikden sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirirmisiniz.

1 - Vmware tools'u silip tekrar kurun. (Bu esnada static olarak tanımladığınız ip'ler gidebilri)

2 - Guest'i inventory'den silip tekrar ekleyiniz.

3 - Guest üzerinde tanımlı olan disk thin  olarak mı oluşturulmuş durumda yoksa thick mi?

4 - Sunucunun bios'unda performans ayarları vardır. Burada High Performance'ın seçili olduğundan emin olun.

Ayrıca göndermiş olduğunuz screenshot'dan birşey anlayamadım.Değerleri ile birlikte gönderirseniz daha iyi olur.

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 09/07/2013 15:57

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Merhaba sorun yaşadığınız guest Windows işletim sistemi ise aşağıdaki adımları uygulamanızı öneririm.

komut satırını admin yetkisi olan kullanıcı ile başlatarak set devmgr_show_nonpresent_devices=1 komutunu çalıştırın aynı ekranda devmgmt.msc komutunu çalıştırarak Aygıt yöneticisini açın.View  sekmesi altında Show Hidden Devices bölümünü aktif edin.

Listede silik olan driverler fiziksel donanımınıza ait. Bunları kaldırarak sunucunuzu bir süre izlemenizi öneririm. Tabi bu işlemin bazen sorunlar meydana getirebileceğini unutmayın ben 150' ye yakın fiziksel sunucu convert esnasında bu işlemi gerçekleştirdim hiç sorun yaşamadım ama yinede öncesinde yedek almanızda fayda var.

Gönderildi : 15/07/2013 12:19

Paylaş: