Forum

2008 r2 iki serverı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 r2 iki serverı sanallaştırmak istiyorum

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
347 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhabalar;

sistemimde 2 adet srv r2 64 bit 8 gb ram bulunan server var

1. server= dc+ibm lotus database+ file srv+antivirüs srv rolleri bulunmakta

2. server= iki farklı erp yazılımı +  iki farklı ticari program bulunmakta

sisteme bir de oracle database kurmamız gerekmekte ben de bu sunuculara başka bir rol yüklememe tavsiyesinde bulundum ve sanallaştırma yoluna gitmemizi tavsiye ettim.

arkadaşlar bu sistem için gereklimidir hangi donanım ve yazılımla gitmemiz mantıklı olur. sizlerden ricam geleceğe yatırım olduğu için en iyisi yönetimi kolay ve uygun bir şey seçmeliyim projenin maliyetini sunacağım acaba bu konuda yardımcı olurmusunuz 

Gönderildi : 06/03/2013 00:25

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Öncelikle bütçeniz bu konuda sizi yönlendirecek en önemli etken,sanallaştırma konusunda Hyper-V 3.0 çok başarılı en önemlisi de ücretsiz olması. Minimum olarak düşünürsek sizin isteklerinizi karşılayacak konfig'de iki sunucu alıp birde NAS veya SAN Storage ile Fail yapısı oluştura bilirsiniz yalnız bu sunucuları aktif & aktif cluster yaparak maximum performans alınabilir lisanslama konusunda ise mevcut yapınızı convert edip sanalda kullanmaya devam edip 2 adet 2012 standart lisansı ile toplamda 4 adet yeni sanal sunucu kullanabilirsiniz.

Sunucu marka model olarak HP,IBM,DELL Tercih edebilirsiniz. Markaları genelde bütçeniz belirler, benim tavsiyem HP DL380P Gen8 dir.

Storage olarak tercih sizin yazılımsal da olabilir donanımsal'da tavsiyem donanımsal olması yönünde.

Not: Tavsiyem bu işleri ürünleri temin edeceğiniz  danışmanlık firmaları ile beraber yürütmeniz. 

Hüseyin  

Gönderildi : 06/03/2013 02:39

Paylaş: