Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esx 5.1 de 2TB üzeri datastore oluşturma

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
354 Görüntüleme
(@Enisbuyukguner)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

MD3220 SAS (çift controller) storage a bağlı 2 adet Esx 5.1 yüklü host makinem var. MD3220 tarafında toplamda 13 x 600GB lik sas disk var. bunları 2 adet 6x600GB lık disk gruplarına ayırdım. disk gruplarından birine 2 adet virtual disk (LUN) oluşturdum. ve son olarak bu lunları hostlarıma gösterdim. buraya kadar hiç bir problem yok. diğer disk grubu için storage tarafında 2.7TB lik tek bir virtual disk (LUN) oluşturup onu vmware tarafında tek bir datastore a atamak istiyorum. (vmfs 5 2TB üstünü destekliyor) bunu oluşturacağım datastore a da 800-900Gb civarında vmdk sı olan bir file server ile bir kaç DC ve çok IO tüketmeyen 2-3 adet linux vm koymayı planlıyorum. 

Benim sizlere sormak istediğim konu 2TB üzerinde bir datastore oluşturmak ileride bana ne gibi problemler çıkarabilir? ayrıca yedekleri veeam 6.5 ile alacağım için yedekleme ve restore tarafında herhangi bir sıkıntı çıkabilir mi? bildiğim kadarıyla 2TB üstü datastore larda makinelerin partition tableları MBR yerine GPT olarak oluşuyor. bu bana ileri de bir sorun yaşatır mı? tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. şimdiden herkese yardımları için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/03/2013 14:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bu bir ihtiyaç oldu ve bundan dolayı vmware 5.1 ile bunu mümkün kıldı.

herhangi bir problem çıkaracağını sanmıyorum. 

Gönderildi : 07/03/2013 18:20

(@volkan_yildirim)
Gönderiler: 9
Active Member

Hocam selamlar,

ESXi hostlarınıza datastore tanımında tek parça 64 TB a kadar alan tanımı yapabilirsiniz. Sanal sunucuya vereceğiniz disklerde ise (vmdk) maximum 2 TB ile sınırlı kalacaksınız. Daha büyük alanı sanal sunucunuza vermek istediğinizde Raw Device Mapping yapmanız gerekli.

İyi günler

Gönderildi : 07/03/2013 19:17

Paylaş: